Цей день в історії

“One message received” – перше SMS-повідомлення

Років тридцять тому можливість обмінюватися навіть звичайними смс-ками здавалася чимось з розряду фантастики. Однак все змінилося в 1992 році. Представляємо вашій увазі історію появи коротких текстових повідомлень.

Розробка європейського стандарту цифрового стільникового голосового зв’язку розпочалася у 1983 році зі створення комітету Groupe Special Mobile (GSM) з відповідним технічним центром у Парижі. Через п’ять років у Копенгагені 15 представників з 13 європейських країн підписали меморандум про взаєморозуміння щодо розробки та впровадження спільної стільникової телефонної системи по всій Європі, а в ЄС були прийняті спеціальні правила, що перетворювали GSM на обов’язковий стандарт.

Ідея передачі текстових повідомлень в мережі GSM виникла у 1985 році. Її розробкою займалася група франко-німецьких інженерів, якими було запропоновано створити спеціальну службу передачі алфавітно-цифрових повідомлень “з можливостями підтвердження”. Для мінімізації навантажень на телекомунікаційні мережі їх планували передавати у періоди відсутності голосового трафіку, що змусило обмежити довжину повідомлень до 128 байтів (пізніше ліміт був збільшений). У лютому 1987 року була випущена перша технічна специфікація GSM-зв’язку під зарезервовану Європейською комісією (аналог уряду в ЄС) частоту 900 МГц і протягом 38 тижнів відповідна мережа була розгорнута в 26 країнах Європи. У листопаді того ж року було завершено і розробку відповідного стандарту SMS-повідомлень.

У 1989 році комітет Groupe Special Mobile був переданий від CEPT до Європейського інституту стандартів телекомунікацій (ETSI), під наглядом якого відбувалась практична реалізація проекту цифрового стільникового голосового зв’язку. Перший дзвінок в мережі GSM був здійснений 27 березня 1991 року в мережі фінського оператора Radiolinja (нині частина компанії Elisa), який 1 липня першим у Європі розпочав комерційне обслуговування абонентів.

Перше SMS було надіслано 3 грудня 1992 року – 22-річний інженер-випробовувач Ніл Папворт з компанії Sema (нині – Mavenir Systems), що працював у місті Ньюбері, графство Беркшир, відправив з комп’ютера повідомлення “Happy Christmas» (“З Різдвом”) директору компанії Vodafone Річарду Джарвісу, який отримав його у своєму лондонському офісі на телефон “Orbitel 901”, перший із сертифікованих під GSM-стандарт. Через 9 днів фінська компанія Nokia анонсувала вихід “Nokia 1011”, першого масового телефону і першого здатного відправляти та отримувати SMS.

 

Цей день в історії