Цей день в історії

80 років найбільшому підвісному мосту свого часу

28 травня 1937 року за сигналом з Вашингтону президента США Франкліна Рузвельта відкрився автомобільний рух по мосту над протокою Золоті Ворота поблизу Сан-Франциско, найбільшим підвісним мостом свого часу.
Ідеї побудови моста, який би сполучив Сан-Франциско, найбільше місто Північної Каліфорнії, із сусіднініми округами, висловлювались з кінця XIX століття. Перші практичні розрахунки з його побудови через двокілометрову протоку, були опубліковані в 1916 році студентом Джеймсом Вілкінсоном. Із-за великої вартості проекту (100 млн доларів) ідея не знайшла підтримки, однак зацікавила мостобудівника з Огайо Джозефа Строса, основною спеціалізацією якого були підйомні та консольні мости, яких він станом на 1922 рік збудував понад 400. Він запропонував конструкцію моста у вигляді двох консолей з однією проміжною опорою і вартістю будівництва у 17 млн доларів.
Будівництво моста розпочалось 5 січня 1933 року в самий пік Великої депресії і завершилось достроково та в рамках бюджету (було зекономлено 1,3 мільйона), незважаючи на складні умови – шквальні вітри, тумани, сильні океанські течії. За цей час загинуло 11 робітників (десять – в один день, 17 лютого 1937 року, коли робітники разом з лісами упали з моста і прорвали страховочну сітку, натягнуту під ним).
27 травня 1937 року міст «Золоті Ворота» був відкритий для пішоходів – його перетнуло протягом дня близько 200 тисяч чоловік. Наступного дня, 28 травня, за телеграфним сигналом зі столиці відбулось офіціне відкриття і рух автотранспорту – за 50 центів кожен бажаючий міг проїхати автомобілем у будь-якому напрямі.
До 1964 міст «Золоті Ворота» року довжиною 2737 і шириною 27,4 метрів, підвішений на двох канатах товщиною 93 см, закріплених на стальних опорах висотою 227 метрів, мав найдовшу в світі підвісну секцію довжиною 1280 метрів (рекорд перевершений на 18 метрів мостом Верразано в Нью-Йорку). За висотою рекорд «Золотих Воріт» був перевершений в 1998 році (міст Великий Бельт у Данії). У 1985 році його перетнув мільярдний автомобіль і по його шести смугах нині щороку проїжджає 41 мільйон машин.
Крім інших рекордів «Золоті Ворота» мають і сумну славу як друге у світі місце за кількістю самогубств – до 2005 року з нього у води затоки стрибнуло 1200 чоловік і самогубці продовжують це робити що два тижні. Станом на липень 2013 року лише 34 людини вижило після падіння у воду зі швидкістю 120 км/год – більшість із них гине від удару об воду або переохолодження у тихоокеанській воді.
Практично з дня свого відкриття міст «Золоті Ворота» став визнаним символом Сан-Франциско та Каліфорнії і завдяки своєму незвичайному кольору та унікальній конструкції є найвпізнаванішим мостом у світі.
Читайте більше в Цей день в історії.