Важливе Суспільство

60% ужгородців підписали декларації з сімейними лікарями

З 1 січня 2019 року відбулися суттєві зміни в системі фінансування первинної ланки медицини. Про це в п’ятницю. 4 січня, розповіла під час зустрічі з журналістами в.о. міністра охорони здоров’я Уляна Супрун.

Закарпаття демонструє успішні приклади реалізації реформи сфери охорони здоров’я. Так, у Мукачеві вже 63% мешканців міста підписали декларації з сімейними лікарями/терапевтами/педіатрами (тобто 57 тисяч осіб). Відповідно, якщо раніше фінансування первинної ланки здійснювалося в розмірі 1,8 млн. грн., то тепер ця сума дорівнює майже 3,5 мільйони. У Міжігрському районі декларації підписали 72% мешканців, а сума фінансування збільшилася з одного мільона до 2,5 млн. В Ужгороді поки що декларації з лікарями підписали 60% мешканців, тобто 67 тисяч осіб.

Збільшення фінансування на первинну ланку означає як зміни в якості надання послуг (чіткий перелік безкоштовних послуг, наявність необхідних препаратів тощо), так і збільшення заробітної плати лікарів та медсестер.

З 1 січня 2019 року держава не надає субвенцію на медицину. Це означає, що заклади первинної ланки отримують гроші відповідно до кількості підписаних декларації з сімейними лікарями/педіатрами/терапевтами. Якщо декларації немає, то гроші надходять в сумі 240 гривень за одного пацієнта. Якщо вона є, то ця сума може досягати 570 грн.

Наступним кроком стануть зміни в фінансуванні роботи вузьких спеціалістів: отримання направлення до певного лікаря, безкоштовні послуги. Вже з 1 липня гроші надходитимуть напряму від Національної служби здоров’я (НСЗ). Для цього такі заклади мають стати некомерційними підприємствами. І вже з 1 січня 2020 року вони не отримуватимуть субвенцію, а фінансуватимуться через НСЗ. Кошти виділятимуться відповідно до переліку послуг та їхньої вартості.

Карпатський Оглядач