Цей день в історії

Перший політ людини в космос

Ще за часів Стародавньої Греції людей цікавило, що відбувається за межами нашої планети. Однак тоді відповідь знайти було достатньо важко, оскільки крім спостережень за тим. що відбувається на небі, інших варіантів пізнання Всесвіту не було.

Однак людська допитливість сприяла пошукам засобів, як можна покинути Землю та вирушити в подорож космічними просторами. Після тривалих досліджень та експериментів це нарешті вдалося зробити.

12 квітня 1961 року відбувся перший вдалий політ в космос, коли космонавт живим повернувся на Землю. За американськими даними, котрі не були підтверджені Радянським Союзом, до Гагаріна мінімум чотири космонавта здійснили невдалі спроби облетіти земну кулю, але загинули. Ними були Олексій Ледовський (1957 р.), С.Шиборін (1958 р.), А.Мітков (1959 р.) та І.Качур (1960 р.). Після завершення польоту усмішка Гагаріна стала відома усьому світу, його було нагороджено вищими відзнаками СРСР, а в його честь були перейменовані вулиці і зведені монументи в багатьох містах Радянського Союзу.

Тріумф радянської космічної програми став шоком для США, адже там був запланований перший космічний політ на травень 1961 року. Більше того, Гагарін здійснив обліт Землі, досягнення, на яке американці спромоглися лише в лютому 1962 року. Однак на цей час Радянський Союз уже здійснив наступний крок – в серпні 1961 року Герман Титов на кораблі “Восток-2” 17 разів облетів Землю, провівши в польоті більше 25 годин.

Радянською пропагандою політ Гагаріна в космос був оголошений доказом переваги соціалістичного укладу над капіталізмом. Однак для тих, хто працював над програмою “Восток” (а раніше – над програмою “Супутник”) успіх радянської космонавтики пов’язувався з генієм однієї людини – українського вченого, конструктора Сергія Павловича Корольова.

Із-за засекреченості космічної програми і непростої біографії, в якій були і 10 років сталінських таборів, особа Корольова була засекречена аж до його смерті в 1966 році. Він був похований з почестями в Кремлівській стіні у Москві; там же був похований і Юрій Гагарін, котрий загинув у 1968 році під час випробувального польоту літака.

Цей день в історії