Економіка

11 графіків про рекордний врожай зернових 2018 року

2018 року Україна зібрала найбільший в історії урожай — завдяки кукурудзі. Це дає привід сподіватись, що 2019 року гривня стане трохи сильнішою валютою. Крім того, зросли світові ціни на пшеницю, бо її врожай зменшився в усьому світі, – повідомляє BusinessViews .

Подивись на цей графік, який показує наш загальний урожай зернових у динаміці з 1991 року (деякі роки пропущені для зручності).

2. Хоча Україна завжди була відома великими урожаями зернових

У нас велика територія та родюча земля. Площа українських чорноземів дорівнює площі Британії, і ними вкрита майже вся Україна.

Але такого рекордного результату Україна досягла не лише завдяки великій площі, що засіяна зерновими, а й завдяки зростанню урожайності (про це детальніше напишемо нижче).

3. При тому що посівна площа майже не змінювалась протягом всього періоду незалежності

4. Україна залишається на третьому місці у світі з експорту зернових

5. Найбільше зібрали кукурудзи — 33,5 млн тонн

6. Врожай кукурудзи 2018 року став рекордним

7. З одного гектару її збирають більше, ніж раніше

Саме кукурудза дозволила нам зібрати рекордний загальний урожай — завдяки рекордній врожайності, тобто кількості кукурудзи, зібраної з одиниці площі. Якщо у рекордному на той час 2016 році урожайність кукурудзи становила 52 центнери з гектара, то 2018 року — 76 центнерів, приріст майже вполовину. Фактично це свідчить про те, що аграрії збільшили ефективність вирощування кукурудзи. Також допомогла гарна для цієї культури погода.

8. А пшениці минулого року зібрали менше

І пшениця, і інші зернові культури 2018 року показали гірші результати, ніж раніше.

Це сталось через погоду, яка була сприятливою для кукурудзи, але несприятливою для інших культур. Втім, гірший врожай пшениці був не лише в Україні, а й в інших країнах. Тому ціна на неї виросла: на піку у 2018 році експортна ціна становила $225-232 за 1 т, у той час як у 2016 — $173-184.

9. Але загальний експорт зріс

10. Можна очікувати, що це зміцнить гривню

Зернові — друга основна стаття нашого експорту. Аграрна індустрія — одна з тих, що приносить до України валюту. Якщо все складеться добре, то такі показники експорту дозволять залучити до України більше валюти, ніж минулого року, а отже, це позитивно вплине на курс гривні.

11. Ось на яку суму Україна продала на зовнішні ринки головні зернові культури

2018 рік був успішним для українського агробізнесу. Але це може бути останній успішний рік, або, принаймні, один з останніх. Річ у тому, що клімат, який був несприятливим для більшості українських зернових цього року, і далі буде змінюватись у гіршу для агробізнесу сторону. Середня температура у світі зростає, при тому в Україні швидше, ніж в середньому на планеті. У 2017 році в Україні вона зросла на 1,1 градуса. Кількість надзвичайно спекотних днів збільшується, і через це 2018 року наша держава втратила врожай гороху.

Україні терміново потрібно інвестувати у зрошення — це може збільшити урожай на третину. 60% орних земель України потребують зрошення. За підрахунками Українського клубу аграрного бізнесу, глобальне зрошення могло б збільшити урожай на 20-25 мільйонів тонн.