Культура

1 квітня – день гумору та посмішок

Сьогодні у світі відзначають міжнародний День дурня або День сміху. День дурня. Це той день, коли можна дати волю своєму вмінню придумовувати жарти та розвеселити родичів, друзів і знайомих.

Достойменно невідомо, звідки з’явилося це свято. У деяких джерелах можна знайти інформацію про те, що в перший день квітня в Стародавньому Римі святкували день весняного рівнодення, в інших регіонах – Великдень. Оскільки обидва свята були символами нового природного року, то їх відзначали весело, багато жартували і навіть пустували. Наприкінці лютого в Стародавньому Римі відзначали День Дурнів, а в Стародавній Індії 31 березня – свято жартів Холі. В ірландських сагах згадується про звичай обманювати людей в перший квітневий день. Існує також версія, що історія свята сягає корінням в XVI століття, коли в Європі переходили на літочислення з Юліанського на Григоріанське.

Новий рік почали святкувати 1 січня, тоді як в середні віки – наприкінці березня, а саме новорічний тиждень тривав з 25 березня по 1 квітня. Тому, коли консервативно налаштоване або непоінформоване населення святкувало новий рік 1 квітня, над ними жартували і називали “першоквітневими дурнями”.

Наші пращури-язичники 1 квітня відзначали День пробудження Домового, який на зиму впадав в сплячку. Жартами і примовками Домового нібито будили, навіть переодягалися в безглузді костюми.

У XVIII столітті свято набуло широкої популярності. В американських колоніях його відзначали англійці, французи і шотландці. 

Згодом першоквітневі розіграші записували і зібрали в збірник 100 найкращих першоквітневих жартів всіх часів і народів. Вони стосувалися багатьох сфер життя людей. Деякі вдавалися настільки правдивими, що ніхто і не брав в голову, що це лише жарт.

1 квітня відзначають у багатьох країнах світу. При цьому в кожній з них свої особливі традиції.

  1. У Великобританії жартувати і розігрувати людей можна тільки до обіду. Англійці вірять, що розіграші після полудня приносять невдачу жартівнику.
  2. У Шотландії жартують не один, а два дні. Перший, 1 квітня, називається Днем зозулі, оскільки ошуканий стає “роззявою”, а другий – День хвоста. Всі жарти 2 квітня пов’язані з нижньою половиною тіла. Вважається удачею, якщо людина сіла на завуальовану “подушку-пердушку”, яка в підсумку видає характерні звуки. Ентузіасти розклеюють всюди картинки із закликом “Дай мені стусана”. Такі пропозиції можна зустріти в кожному шотландському населеному пункті.
  3. В Німеччині вважають 1 квітня вкрай невдачливим днем, а люди намагаються не починати нових справ. Навіть народжених 1 квітня вважають нещасливими. Проте німці обманюють один одного, даючи нездійсненні доручення.
  4. Португальці кидаються борошном в перший квітневий день, а французи намагаються приклеїти до спини перехожих паперову рибку. У Франції людей, які вірять в першоквітневі жарти, звуть “квітневою рибою”. Аналогія не випадкова, саме в квітні найлегше зловити рибу, яка перебуває в активному пошуку корму і ловиться на будь-яку наживку.
  5. В Індії свято отримало назву Holi Festival і відзначається, як і в давні часи, 31 березня. Індійці не тільки багато жартують: кидаються спеціями, мажуть фарбами, розводять багаття.
  6. В Україні 1 квітня в столиці гумору Одесі зазвичай проводять фестиваль “Гуморина”. У 2018 році він триває 5 днів і закінчиться в неділю, у День сміху.

Карпатський оглядач