Важливе Суспільство

Інклюзія в дії. Історія незрячої дівчинки, яка навчається в загальноосвітній школі Ужгорода

Читати, писати рахувати – ці прості та такі важливі вміння ми виробляємо ще в початковій школі. Для цього потрібно лише мати книги, зошити, ручки. А як вивчають абетку та цифри незрячі.

В принципі. алгоритм навчання дуже схожий. Потрібні книжки, зошити та грифіль. Але в цих книжках замість плоских літер та картинок сотні крапок, які комбінуються в слова та речення. А видавлюючи крапочки за допомогою спеціальної таблиці незряча дитина вчиться писати слова.

Саме за такою схемою навчається чудова та дуже талановита дівчинка Анжела в школі №14. Її навчання побудоване за індивідуальною програмою. Але при цьому вона щодня відвідує школу, де не лише опановує ази науки, а ще й бере активну часть в позакласній роботі: співає, танцює, розповідає вірші.

Минулого року завдяки згаданій нами в попередній статті Програмі TOUCH Анжела почала вивчати шрифт Брайля. В цій нелегкій роботі їй допомагає аспірант кафедри соціології та соціальної роботи Ужгородського національного університету Олександр НЕЙМЕТ.

Один раз на тиждень Олександр Іванович приходить до школи та проводить заняття. Спочатку вони з Анжелою повторюють матеріал попереднього уроку, а потім беруться за вивчення нових літер. Вивчити шрифт Брайля не так вже й легко, адже він складається з крапочок, що мають різні комбінації. Саме їх потрібно вивчити для того, щоб навчитися читати, писати та рахувати. Перед тим, як щось написати, Анжела говорить потрібну комбінацію клавіш, яка означає певну літеру чи цифру, далі кілька рухів грифелем – і вона вже на папері.

Також дівчинка опановує ази роботи на спеціальній друкарській машинці. Натискаючи кілька клавіш одночасно, вона виписує ту чи іншу літеру. Так писати набагато цікавіше, адже робота йде швидше.

Цього тижня заняття стало особливо цікавим, адже на ньому були присутні багато гостей, зокрема Elaine Chambers Rea, студенти 4 курсу спеціальності “Соціальна робота”, а також магістрантка спеціальності “Соціологія”, яка досліджує питання інклюзії. Присутні змогли побачити, як зазвичай відбуваються заняття, ознайомитися з особливостями роботи з учнями з особливими освітніми потребами, а також побачити результати уроку у вигляді написаних по Брайлю фраз.

В планах на новий навчальний рік – малювання по Брайлю, розвиток навичок читання, знайомство з англійською мовою. та вивчення азів комп’ютерної грамотності. Останнє стало можливим завдяки спеціальному “говорящему” ноутбуку з сенсорним монітором, який спеціально для Анжели привезли представники американської делегації. Для малювання також є спеціальна дошка, яка дасть змогу сформувати уявлення про предмети навколишнього світу, які неможливо відчути на дотик.

В знак подяки гостям за увагу та цінні і такі потрібні подарунки дівчинка виконала пісеньку про англійський алфавіт і пробувала трохи поспілкуватися з ними. Щоправда, з останнім їй трохи допомагали перекладачі, однак деякі прості фрази вона вже чудово знає.

Марина Сташина-Неймет,

Карпатський Оглядач