Цей день в історії

Індіра Ганді – прем’єр-міністр Індії

Її правління історики оцінюють по-різному. Перемога на перших вборах – це радше збіг обставин, а безумовним лідером країни жінка стала лише через 5 років.

Індіра Ганді на політичній арені заявила про себе в 1955 році, коли увійшла до керівництва ІНК; з 1959 року вона займала пост президента партії, в 1964-у – стала членом уряду Лала Бахадура Шастрі, а 19 січня 1966 року, по смерті Шастрі, – прем’єр-міністром Індії.

Індіра Ганді з невеликою перевагою виграла вибори 1966-го року (хоча на той момент вона не мала суттєвої підтримки з боку своїх однопартійців), і лише в 1971-у стала безумовним лідером країни. Цього ж року вона санкціонувала збройну підтримку сепаратистського руху в Бангладеш (східній частині Пакистану), що сприяло зростанню підтримки Індіри Ганді і перемозі ІНК на парламентських виборах 1972 року.

Роки її керівництва супроводжувалися падінням економіки, інфляцією і міжетнічними конфліктами. Звинувачення, висунуті проти Ганді Соціалістичною партією, привели до судового розслідування. У 1975 році Верховний суд Індії визнав Індіру Ганді винною у корупції і фальсифікації результатів виборів 1971 року і заборонив їй на шість років займатись політичною діяльністю. У відповідь на рішення суду Ганді оголосила в країні надзвичайний стан і санкціонувала масові арешти політичних опонентів.

У 1977 році Ганді програла вибори, і вийшла з ІНК, утворивши нову партію ІНК (І), з якою переконливо виграла вибори 1980 року і знову стала прем’єр-міністром Індії. У 1984 році її було вбито власними тілоохоронцями-сікхами, як відповідь за криваве придушення сепаратистського сікського руху в штаті Пенджаб. Спадкоємцем влади у партії та країні став син Індіри Ганді Раджив.

Цей день в історії