Цей день в історії

Імперія Олександра Македонського після смерті вождя – процвітання чи розвал?

Він завоював практично півсвіту, пройшов багато тисяч кілометрів, але врешті решт смерть цього вождя розставила все на свої місця. Яка ж доля спіткала завойовані території?

У день смерті Олександра Великого його вісім найближчих соратників скликали військову раду для вирішення питання спадкоємництва, на якій Пердікка, котрий напередодні отримав з рук царя перстень-печатку, оголосив це символом передачі влади і намір стати регентом в очікуванні народження сина Македонського його вагітною дружиною Роксаною і на час досягненням ним повноліття. У відповідь командувач флотом Неарх запропонував вважати наступником Геракла, сина Македонського від Барсіни, дочки персидського сатрапа Артабаза. Однак той був незаконнонародженим і ця пропозиція була відкинута як Пердіккою, так і ще одним претендентом на регентство полководцем Мелеагром.

13 червня Пердікка був призначений головнокомандувачем усіх військ і скликав нову нараду, щоб розділити спадщину Македонського на сатрапії між його найближчими сподвижниками. Не всі з них були присутні на той момент у Вавилоні, однак їх інтереси теж були враховані: Антипатр отримав підтвердження свого наміснитцтва над європейськими володіннями Македонського царства, Лісімах отримав у намісництво Фракію, Антигон – Велику Фрігію, Лікію та Памфілію, Леоннат – Малу Фрігію, Евмен – Каппадокію і Пафлагонію, Менандр – Лідію, Філота – Кілікію, Кассандр – Карію; всі африканські території, включаючи прилеглу до Єгипту частину Аравії, відійшли до Птолемея, Сирія – Лаомедону, Месопотамія – Аркесилаю, Вавилонія – Архону, Персія – Певкесту, Гірканія і Парфія – Фратафернесу, Мідія була розділена між Атропатеном і Піфоном, Бактрія і Согдіана – Філіпу, Дрангіана і Арія – Стасанору, Арахосія і Гедросія – Сібіртію, Індія – Пору, Пенджаб – Таксілю, Гандхара – Піфону Агенору.

Переговори про поділ імперії тривали до 18 червня 323 року до н. е., коли нарешті були прийняті остаточні рішення і розпочато церемонію поховання Олександра Македонського, – його забальзамоване тіло було поміщене у золотий саркофаг і всупереч волі покійного бути похованим у некрополі фараонів у єгипетському місті Сіва, за наказом Пердікки відправлене на батьківщину в Пеллу. Однак, коли царська колісниця прибула до Дамаску, сатрап Єгипту Птолемей викрав її і перевіз саркофаг у Мемфіс, де помістив його у храмі Серапейон. Це стало приводом для походу Пердікки війною на Птолемея, під час якої він загинув при переправі через Ніл (за іншою версією – був убитий власними офіцерами під час бунту).

Однак боротьба за спадщину Олександра Македонського завершилась лише у 301 році до н. е. вирішальною битвою біля міста Іпса у Малій Азії – коаліція Кассандра, Птолемея, Селевка та Лісімаха здолала Антигона Одноокого і розділила імперію на три еліністичні царства – Єгипетське Птолемея, Македонське Кассандра і Сирійське Селевка, який через 40 років приєднав володіння вбитого Лісімаха у Малій Азії.

Цей день в історії