Цей день в історії

Єгипетська націоналізація Суецького каналу

Свого часу за цей канал боролися кілька країн. Сьогодні ж він пропускає кілька десятків суден за добу та є одним з основних джерел доходів Єгипту.

Суецький канал з’єднує Червоне і Середземне моря. Він був збудований французами в 1869 році. Протягом наступних 87 років знаходився під контролем Франції та Британії. Він був стратегічно важливим для Європи як недорогий шлях для морських перевезень близькосхідної нафти. Після закінчення 2-Ї Світової війни під тиском Єгипту з території каналу були виведені британські війська. В липні 1956 року, з метою зібрання коштів для будівництва Асуанської дамби, президент Єгипту Нассер розпорядився націоналізувати канал.

У відповідь Ізраїль у жовтні, а Британія та Франція в листопаді десантували в районі каналу війська і окупували його. Під тиском Радянського Союзу, США та Організації Об’єднаних Націй з грудня по березень наступного року всі іноземні війська були виведені і канал поновив свою роботу.

Через десять років Єгипет знову закрив судноплавство по Суецькому каналу через Шестиденну війну, коли ізраїльтянами було окуповано Сінайський півострів. Судноплавство було поновлене в 1975 році, після підписання єгипетським президентом Анваром Садатом мирного договору з Ізраїлем.

Сьогодні Суецький канал є одним з основних джерел доходу Єгипту, поряд з видобутком нафти і туризмом. По ньому щодня пропливає в середньому 50 суден, перевозячи за рік близько 300 мільйонів тон вантажу і заробляючи при цьому понад 5,2 мілрд доларів.

Цей день в історії