Економіка

Як працює електронний реєстр відшкодування ПДВ?

Щоправда. поки що він працює в тестовому режимі.

1 квітня Міністерство фінансів запустило електронний реєстр відшкодування ПДВ. Вчора, в перший робочий день квітня, він став доступним для користувачів. Поки що реєстр запущений у тестовому режимі. Проглянути його можна за цим посиланням.

Як працюватиме новий реєстр?

Всю вхідну інформацію в реєстр формує ДФС на підставі заявок бізнесу та закріпляє це електронним цифровим підписом. ДФС вносить цю інформацію в реєстр. Після цього на узгодження суми відводиться не більше 30 днів (у передбачених законом випадках – 60 днів) і відбувається автоматичне відшкодування на наступний день після закінчення цього строку.

Відшкодування відбувається в хронологічному порядку (підприємець, який перший подав, першим отримує кошти за всіх інших рівних умов) та на щоденній основі. Раніше ПДВ відшкодовували в останні 5 днів місяця. При такому підході підприємці не могли завчасно планувати. Тепер повертати ПДВ будуть в будь-який день місяця після узгодження суми, тому бізнес зможе краще планувати свою діяльність та отримає додаткові оборотні кошти, починаючи з 10-х чисел кожного місяця.

Що це дає?

У Міністерстві фінансів запевняють, що прозорий та автоматичний реєстр унеможливлює корупцію при відшкодуванні ПДВ, відновлює довіру бізнесу, створює рівні умови для кожного підприємця та полегшує ведення бізнесу в Україні.

Між тим президент України Петро Порошенко наголосив: “Електронний реєстр дозволив прибрати “податкові ями”, в які просто вкидувалось ПДВ з повітря. Бралося ні звідки, і напряму кралося з держави”.

Порошенко також зауважив, що серед маніпуляцій з ПДВ використовувалась схема за якою, наприклад в Україну завозили банани і продавали за готівку. Потім по документах їх передавали на фірму-транзитера і “перетворювали” на будівельні матеріали, а держава мала відшкодувати ПДВ.

Президент, крім того, переконаний, що зупинити маніпуляції з відшкодуванням податку на додану вартість можливо лише тоді, коли Державна фіскальна служба разом з Міністерством фінансів, завдяки прозорому механізму, отримає право зупиняти підозрілі операції з повернення ПДВ.

Нагадаємо, що раніше Мінфін анонсував запуск даного реєстру.