Економіка Суспільство

Як патентують стартап в Україні, ЄС і США

Ви вирішили створити і запатентувати стартап. Як зареєструвати торгову марку в Україні, ЄС і США і захистити інтелектуальні права, детальніше у матеріалі від Економічна правда

Реєструвати компанію варто тоді, коли є впевненість в отриманні фінального продукту.

До цього краще працювати як ФОП третьої групи зі сплатою єдиного податку і контрактами з іншими розробниками – такими ж ФОП.

Чому так простіше і які складнощі у стартапа можуть виникнути при веденні бухгалтерії в іншій ролі?

Реєстрація торгової марки

Для IT-проектів найбільш підходить клас 42 “Наукові і технологічні послуги та пов’язані з ним наукові дослідження і розробки; послуги з промислового аналізування та досліджування”. Перелік всіх класів міститься в “Міжнародну класифікацію товарів і послуг”.

Не варто звертатися до патентним повіреним – вони візьмуть 2-5 тис грн за те, що можна зробити самостійно.

У соціальних мережах існує “Патент бот”, який допоможе зареєструвати торгову марку. Ціна адміністративної послуги з реєстрації торгової марки, поданої самостійно, становить 1 500 грн.

Перед реєстрацією торгової марки потрібно визначитися з ім’ям. Реєструвати торговельну марку краще на фізичну особу. Це допоможе уникнути проблем з переоформленням в разі реструктуризації бізнесу або виникнення бізнес-суперечок з партнерами або інвесторами.

Права на використання торговельної марки компанією передаються шляхом підписання договору. В майбутньому її можна продати або здати в оренду.

Захист прав в ЄС і розширення бізнесу
Дана торгова марка буде працювати тільки на території України.

Реєструвати ТМ відразу у всіх країнах на початковому етапі не має сенсу. Робити це краще в міру просування на нові ринки.

Подавати документи на товарний знак в ЄС стоїть за місяць до виходу на ринок або в момент виходу. За невикористання товарного знака в Євросоюзі його можуть відкликати або оскаржити конкуренти. Зареєструвати ТМ на території ЄС допоможуть той же патентний бот або півгодинної пошук шаблону в інтернеті.

Кращою країною для місця юрисдикції IT-стартапу вважається Естонія. Там все держпослуги доступні онлайн. Для оформлення документів стартаперів знадобиться всього одна поїздка в Естонію.

Втім, без юристів в цьому випадку не обійтися.

Швидше за все, доведеться орендувати поштову скриньку і юридична адреса, а також укласти договір з місцевим юристом. Послуги з оформлення IT-діяльності в Естонії стоять 500-3000 євро. Щомісячні витрати на оренду всього перерахованого і обслуговування складуть 50-500 євро.

Робота в США
Зареєструвати ТМ в США коштує близько 260 дол. Зробити це можна онлайн зі сплатою всіх податків і зборів. ТМ буде працювати на всій території США. Марку варто реєструвати тільки в разі реальної роботи на цьому ринку.

Компанію потрібно відкривати куди більш уважно. У кожному штаті свої закони і податки. Вони, як і відповідальність, сильно залежать від форми власності.

 
Спочатку необхідно визначиться з формою власності і вибрати штат.

В інтернеті пишуть про Делавер як один з найбільш зручних штатів для ведення IT-бізнесу, але він дорогий в обслуговуванні. На відміну від Вайомінгу і Невади, в ньому є State Corporate Income Tax. Податок штату – 350 дол на рік замість 50 дол в Вайомінгу. Також в Делавері доведеться щоквартально здавати звітність в податкову, а в Вайомінгу перший звіт здається через рік з моменту реєстрації.

Звичайно, можна відразу вибрати Каліфорнії і відкрити офіс в Силіконовій долині, але навряд чи це відмінна ідея для починаючого підприємця.

Захист бізнес-ідеї
В Україні можна отримати патент на винахід або зареєструвати “корисну модель”. Ціна питання – 1,5-3 тис грн.

Всі питання, пов’язані з правами на винаходи і корисні моделі, регулюються єдиним Законом України “Про охорону прав на винаходи і корисні моделі”.

Краще реєструвати корисну модель – вона більш гнучка і не вимагає реалізації.

У чому головні відмінності винаходу і корисної моделі?

1. Критерії патентоспроможності. Для винаходу – це новизна, промислова придатність, винахідницький рівень; для корисної моделі – новизна, промислова придатність. Більш докладно про значення тут.

2. Патент на винахід видається за результатами кваліфікаційної експертизи, на корисну модель – формальної експертизи під відповідальність заявника. Термін отримання патенту на винахід – від 18 місяців, на корисну модель – від 6 місяців.

3. Термін дії патенту на винахід – 20 років (з правом продовження на 5 років для лікарських засобів, засобів захисту тварин, засобів захисту рослин та іншого), на корисну модель – 10 (без права продовження).

Однак, незважаючи на це, обсяг прав, що надаються власникам патентів, однаковий і для винаходу, і для корисної моделі.

Зареєстрована в Україні корисна модель може бути підставою для міжнародних суперечок, однак її варто реєструвати тільки на зайнятих ринках.

Модель можна зареєструвати і за допомогою бота, але краще залучити патентного повіреного, це дозволить не допустити помилок при реєстрації.