Важливе Економіка Суспільство

Як може енергія людей використовуватися не на виживання, а на розвиток

 Весь світ рухається до більшої економічної свободи, коли енергія людей використовується не на виживання, а на розвиток! Ми що робимо? – Гальмуємо.
Україна опустилася з 162-го на 166-е місце в світі за індексом економічної свободи The Heritage Foundation, відомої американської “фабрики думки”. На відміну від багатьох інших подій, що послужили приводом для священних воєн в соціальних мережах, даний факт залишився практично непоміченим. Риба живе у воді і не помічає її, так і ми звикли жити в умовах економічної несвободи і не звертати уваги на цю брудну, мутну і радіоактивну воду, що викликає лише огиду у риб з більш чистих водойм.

Індекс економічної свободи вимірюється більш 20 років і сьогодні покриває 186 країн. Під економічною свободою розуміється фундаментальне право кожної людини управляти своєю працею і власністю: працювати, виробляти, споживати, купувати, продавати, інвестувати і так далі. Індекс вимірює 12 базових показників: верховенство права (захист прав власності, добропорядність уряду, ефективність юстиції), розмір держави (держвидатки, податкове навантаження, бюджетне здоров’я), регуляторна ефективність (свобода бізнесу, свобода праці, валютна свобода) і, нарешті, відкритість ринків (свобода міжнародної торгівлі, свобода інвестицій, фінансова свобода).

Пов’язане зображення

Україна має унікальне поєднання високих соціальних зобов’язань, старого населення і слабких інституцій
Чому економічна свобода веде до процвітання? Тому що сприяє підприємництву, створення робочих місць, розширення виробництва, зростання ринків (а значить, і зарплат). Тому що енергія людей використовується не на виживання, а на розвиток, а самі люди думають не про еміграцію, а про інвестиції (в тому числі в освіту дітей). Можна сказати, що економічна свобода є формулою економічного успіху.

Необмежена економічна свобода зустрічається дуже рідко. Очевидно, зовсім без обмежень не обійтися, проте одні держави встановлюють їх набагато більше інших. Навіщо?

Справа в тому, що держава діє в інтересах тих груп, які його контролюють. У різних країнах це виглядає по-різному. Наприклад, диктатура обмежує економічну свободу, щоб запобігти зростанню незалежних соціальних груп, які зажадають свободу політичну. Олігархія штучними бар’єрами захищає свої монополії. Лобісти міжнародних компаній запобігають конкуренцію імпортним товарам з боку місцевого бізнесу. Ліві популісти для збереження влади збуджують ненависть до проклятої буржуазії, а праві популісти твердять, що навкруги вороги і тому свободу потрібно обмежити. Корупціонери вибудовують схеми “для своїх”, відсікаючи всіх інших. Буває і так, що перераховані вище групи діють узгоджено.

Отже, про результати. Індекс ділить всі країни світу на п’ять категорій. Всього 5 країн класифіковані як вільна економіка (Швейцарія тут), ще 29 мають в основному вільну економіку (майже вся Західна Європа, а також США і Канада). Далі йдуть помірно вільні економіки (типові приклади – Польща, Казахстан і Японія), потім ті, хто нижче середнього, – невільні (Китай, Індія, Єгипет). Замикають список країни з репресованої економікою, і тут серед Гаїті, Туркменістану, Зімбабве, Куби і Венесуели ми розчаровано знаходимо України.

Як ми могли тут опинитися? Наші чотири найгірших показника – ефективність юстиції, свобода інвестицій, добропорядність уряду і рівень державних витрат. В Європі чимало країн з високою корупцією, неефективними судами або величезним бюджетом, але завжди один-два поганих показника компенсуються високими іншими – на жаль, не у нас. Зазвичай високі податки і величезний бюджет поєднуються з високою якістю інституцій, і тільки розвинені країни можуть собі таке дозволити. Україна ж має унікальне поєднання високих соціальних зобов’язань, старого населення і слабких інституцій.

Вивчаючи індекс, можна помітити, що Україна за рік набрала 1,3 позитивного бала, проте при цьому впала на 4 позиції в рейтингу. Це означає, що весь світ рухається до більшої економічної свободи, а ми гальмуємо. Доречно згадати Алісу в Країні чудес: “Треба бігти з усіх ніг, щоб тільки залишатися на місці, а щоб кудись потрапити, треба бігти як мінімум удвічі швидше!” Нам потрібно було б набрати 4 бали, щоб залишитися на торішньому, 162- м місці. Індекс 2017 року відображає ситуацію станом на літо 2016-го, але з тих пір мало що покращився.

Україна сьогодні – країна з досить високим рівнем політичної свободи. А значить, варіантів лише два. Або політично вільні громадяни доб’ються і економічних свобод, або для запобігання економічних свобод доведеться в якийсь момент пожертвувати і політичними. Поки обидва варіанти можливі.

 

Джерело: http://nv.ua