Суспільство

Як зустрів Маріуполь студентів найбільшого вишу Закарпаття?

Найвіддаленіші та складносполучувані університети України обмінюються студентами. УжНУ та Маріупольський державний університет вирішили руйнувати стереотипи між Сходом і Заходом. Вузи ознайомилися з ініціативою GоEast, мета якої полягає в обміні досвідом та руйнуванні звичних думок про міста. Перша хвиля пройшла, наші студенти побували в одному зі східних міст країни й уже 18 березня до УжНУ завітають гості з Маріуполя. А поки що ми поцікавилися в однієї з учасниць проекту, третьокурсниці юридичного факультету Яни Буковецької про враження, зруйновані стереотипи та цікавий досвід. 

Набір до участі в проекті розпочався вкінці осені. Від УжНУ поїхало дев’ятнадцятеро студентів з різних факультетів. 17 лютого молодь попрямувала до Маріуполя, звідти – повернулася 2 березня.

«Коли почула про цю програму, не довго думаючи, заповнила анкету, – розповідає Яна Буковецька. – Нас поселили в гуртожитоку. Там в них блочна система, схожа на нашу, тільки кімнати на 2-3 студентів. На жаль, коли ми приїхали, то в МДУ тривали ще канікули».

Хоч в університеті ще не розпочався новий семестр, однак організатори не дали студентам УжНУ сумувати. Кожен день був насичений на цікаві зустрічі, екскурсії та тренінги. Студентів ознайомили з визначними пам’ятками міста, показали музей МДУ, художній музей Куїнджі, Маріупольський металургійний комбінат ім. Ілліча. Навчання для гостей з УжНУ організували у стилі неформальної освіти. Студенти стали учасниками воркшопу з фотографії, відео, познайомилися з цікавими та видатними людьми  міста, а також подружилися зі студрадою. Вечорами молодь повинна була відвідувати приймаючі сім’ї, однак ця ідея не реалізувалася. Та все ж таки студенти змогли побувати місцевих. Дідусь і бабуся однієї з учасниць обміну студентами проживають у Маріуполі. Сам вони забезпечили молоді теплий прийом і показали сімейний побут.

На період обміну студенти отримали важливе завдання – спростити або підтвердити свій стереотип щодо Маріуполя.

«Протягом 10 днів ми працювали над власними проектами. Поділившись на команди, кожна група осіб повинна була обрати для себе один із стереотипів про місто й спробувати спростувати його. Презентація проектів відбулася в приміщенні МДУ, – пояснює Яна. – У моєї команди був стереотип щодо повітря. Ми вважали, що воно дуже забруднене. Однак у чомусь стереотип і виправданий. У Маріуполі погане повітря. Наша тема, порівняно з іншими, була важкою. Наприклад, хтось взяв собі культуру і весь період вів щоденник. Ми витратили багато часу на дослідження ситуації, рилися у матеріалах ЗМІ».

Зі студентами МДУ закарпатська молодь швидко знайшли спільну мову. Більшість з них розмовляє російською, однак з нашими старалися спілкуватись українською. Студенти УжНУ також відвідали 2 молодіжні платформи та громадську організацію.

Чим здивував молодь Маріуполь?

«Перше, що не так здивувало, а засмутило, – це забруднене повітря. Ми, вийшовши з потягу, зразу відчули це. Коли проїжджали через місто, то бачили багато заводів – це також неприємно нас здивували. Ужгород у цьому плані інакший. З хорошої сторони приємне враження забезпечили море та красивий порт, – ділиться студентка юридичного факультету УжНУ. – Ще одна екскурсія, яка запам’яталася надовго, це візит до місцевої школи №47. Хоча тоді був карантин, але нас гостинно зустріли вчителі. Ця школа унікальна своєю особливою програмою навчання. У них немає звичних для нас парт, підручників. Школярі користуються мультимедійними дошками, планшетами. Класи – яскраві, а парти замінені на круглі столи. У школу учні вступають на конкурсній основі».

До Маріуполя студентам довелося їхати 2 доби. Але, як зазначає Яна, воно того варте.

МДУ 25 років. Він набагато молодший за наш університет, але також активно, незважаючи на сильну конкуренцію, проривається вперед. Значна відмінність між університетами спостерігається у вивченні іноземних мов. Там студентам пропонують окрім англійської, німецької та французької, вивчати грецьку та італійську мови.

«У  студентів Маріупольського державного університету теж були стереотипи про Закарпаття. Вони вважали, що ми не знаємо української, переважно розмовляємо на діалекті. Участь у таких програмах дає досвід, знайомство з цікавими людьми. Поїздки міняють та розширюють світогляд. Ми можемо сидіти вдома, обдумуючи, що в Маріуполі добре, а що – погано. Потрібно просто побачити на власні очі», – розповідає Яна Буковецька, згадуючи нещодавну важливу поїздку то східної частини України.

Залишити коментар