Суспільство

Як забезпечити здорове харчування школярам

Ось і добігає кінця серпень. І вже завтра шкільні коридори та подвір’я наповняться дитячими голосами. А в батьків з’явиться клопіт: як і чим годувати дитину в школі.

Якщо не мотивувати дитину їсти здорову їжу, то вона почне регулярно втамовувати голод піцою, сосискою в тісті, батончиками та іншою некорисною їжею, яку часто пропонують у шкільних буфетах.

Кожну дитину можна заохотити не просто їсти здорову їжу, а робити це з задоволенням. Для цього батьки мають показати приклад. Нехай діти бачать, що ви самі їсте здорову їжу, поступово вони братимуть приклад не лише вдома, а й у школі.

Щодо забезпечення здорового раціону безпосередньо у школі, то за нього відповідальні органи місцевого самоврядування. Для цього є розроблені рекомендації МОЗ України щодо здорового харчування учнів – https://goo.gl/wGtoZA. Дитячий та підлітковий раціон повинен містити менше швидких вуглеводів (солодощі, випічка) і більше тваринного білка (м’ясо, молочні продукти). У підготовці норм були враховані рекомендації та стандарти ВООЗ та Європейської агенції з харчової безпеки.

Батьки також можуть допомогти дитині харчуватися в школі корисніше. Ось кілька порад:

  1. акцентуйте увагу на овочах і бобових – вони мають бути основою раціону;
  2. заохочуйте щодня їсти фрукти та ягоди, молочні та кисломолочні продукти, у невеликих порціях – цільнозернові продукти, насіння та горіхи;
  3. упродовж тижня готуйте рибу (2-3 рази на тиждень) і м’ясо (переважно птиці і кролика);
  4. мінімізуйте кількість солі – для дітей 2-3 г на добу, для підлітків менш як 5 г на добу,
  5. зменшіть споживання цукру: 25-50 г на добу включаючи фруктові цукри;
  6. використовуйте корисні олії (оливкова, кукурудзяна, лляна, гарбузова, горіхова);
  7. слідкуйте за водним балансом школяра: дитина має отримувати достатньо рідини і пити не за графіком, а орієнтуючись на відчуття спраги.

Уляна Супрун