Суспільство Транскордонне співробітництво

Як живуть українці у Польщі( ІНФОГРАФІКА)

Останнім часом збільшилась кількість заробітчан у сусідні країни. Майже з усіх куточків України їде все більше молодих людей,і 71% хочуть залишитися жити там, бо їх зарплата в 2 рази більша за українську.

 

Проїхавши по селах західної України і побачиш багато хороших будинків, побудованих на гроші заробітчан. Але мало хто насправді знає, як живуть українці.

Ми вивчили дослідження польського Нацбанку “Громадяни України працюють в Польщі” і інші джерела готові про це розповісти.
95% трудових мігрантів в Польщі – українці
Для того щоб заробітчанин міг почати працювати офіційно, роботодавцю необхідно зареєструвати декларацію про бажання працевлаштувати іноземця. Цей документ дає право працювати в Польщі на період до 6 місяців. Таких декларацій за 2016 рік було зареєстровано 1,3 млн.

украинцы составляют большинство трудовых мигрантов в Польше

Майже всі, хто поїхав до Польщі, хочуть залишитися там жити
З тих, хто отримав в 2016 році дозвіл на тимчасове проживання, 71% виявили бажання залишитися в Польщі назавжди. Кількість виданих дозволів на проживання зростає з 2013 року.

разрешение на проживание в Польше для украинцев

З 2014 року на заробітки в Польщу їде більше чоловіків
До 2013 року серед українських мігрантів дві третини становили жінки. Починаючи з 2014 року стало їхати все більше чоловіків, і тепер більшість трудових мігрантів нової хвилі – чоловіки. Одна з причин – спроби українців ухилитися від призову в армію. Друга – за фізично важку роботу, яка підходить саме чоловікам, більше платять.

кто уезжает в Польшу

Трудові мігранти молодіють
Раніше в Польщу виїжджали в основному люди старшого віку, однак за період 2014-2016 років 38% приїхали – це студенти і випускники вузів віком від 18 до 25 років, а ось людей старшого покоління всього 18%.

возрастная структура мигрантов

В основному їдуть через малі зарплати
Недолік грошей – причина, на якій заробляти в іншій країні вирішили 60% тих, хто виїхав, при тому з 2013 по 2014 роки таких людей стало більше. Збільшилося і число тих, хто їде через нестабільну політичну ситуацію.

причины для эмиграции из Украины

Збільшилася кількість заробітчан з великих міст
До війни їхати на заробітки в Польщу воліли жителі сіл і маленьких містечок. Зараз потягнулися і жителі міст з населенням більше 500 тисяч чоловік. Більше 500 тисяч – це Миколаїв, Кривий Ріг, Львів і Запоріжжя, а також міста-мільйонники.

откуда украинцы приезжают в Польшу

Тільки 0,3% мігрантів відкрили свій бізнес
Абсолютна більшість їде на сезонні роботи або на постійно.

чем занимаются мигранты в Польше

70% шукають роботу через знайомих або родичів
Тільки 15% трудових емігрантів знаходять роботу по оголошенню.

как украинские мигранты находят работу в Польше

Емігранти нової хвилі займаються будівництвом
Більше третини українців працюють в польських домогосподарствах. Однак серед тих, хто приїжджає з 2014 року, більше третини зайняті в будівництві.

занятость мигрантов по секторам

Середня зарплата трудового мігранта в Польщі більше української майже в 2 рази
Середній заробіток українського мігранта в місяць становить близько 2100 злотих – це приблизно 14 тисяч гривень. Середня зарплата в Україні – 7400 гривень.
Найбільше заробляють на ремонтних роботах, найменше в домогосподарствах.

средний доход мигрантов по отраслям

Поляки готові запропонувати безкоштовне житло і харчування
Польські роботодавці забезпечують 25% українських мігрантів харчуванням або допомагають з житлом на час роботи. Хоча третина робітників не отримує взагалі ніяких пільг.

льготы, которые мигранты получают от работодателей

66% свого заробітку мігранти привозять рідним в Україну
На себе українці витрачають лише третина від заробленого, намагаються більше заощадити і привезти додому. Причому до 2013 року на власні потреби мігранти витрачали тільки 20% свого заробітку. Цікаво, що жінки ставляться до грошей дбайливіше надсилають додому велику частину того, що заробляють.

как мигранты пересылают деньги

Гроші додому везуть особисто
Зароблені кошти українці в 60% випадків везуть додому самостійно, не особливо довіряючи посередникам або фірмам, причому приїжджають в середньому кожні 2-3 місяці.

как мигранты пересылают деньги

Тільки 5% змінюють зароблені злоті на гривні
Польща ще не перейшла на євро, національна валюта там злотий. В основному українці везуть додому їх або долари.

в какой валюте мигранты пересылают деньги в Украину

Більшість українських студентів і вчаться, і працюють
Тільки вчитися їде лише третина студентів.

зачем украинские студенты приезжают в Польшу

Працюючі студенти задовольняються випадковими заробітками

чем украинские студенты занимаются в Польше

В основному студенти працюють в оптово-роздрібній торгівлі та готельно-ресторанному бізнесі

где работают студенты

Поляки збільшують кількість віз для українців
Для того, щоб потрапити до Польщі, українцям необхідно отримати візу. Протягом 2016 року польські консульства видали українцям 1,265 млн віз, серед яких 56% – польські, а значить, їх одержувачі націлені на роботу або навчання, в той час як шенгенські візи вважаються туристичними.

Скоро українці отримають можливість їздити в країни Європи без віз, проте на перспективах роботи в Польщі це не позначиться. Безвізовий режим призначений для туризму, ділових переговорів або щоб взяти участь в якихось заходах. Щоб працювати в країні ЄС, потрібно буде отримати робочу візу.

польские визы для украинцев

Трудові мігранти з дозволом на проживання складають тільки 0,3% від населення Польщі
Якщо враховувати всіх, хто отримав дозвіл на проживання за попередні роки, таких українців тільки 103 тисячі чоловік.

А ось скільки там нелегалів – сказати складно.

разрешение на проживание в Польше

Емігранти працюють там, де не хочуть працювати поляки
У польських роботодавців часто виникають проблеми з пошуком співробітників, тому що поляки не особливо охоче йдуть на роботу, де потрібен некваліфіковану працю. Тому 40% польських підприємців з сектора продажів і сфери послуг воліють наймати українців.

украинцы в сфере продаж и услуг

Здається, що все дуже погано: українці їдуть і нічого не змінити. Але на ці тенденції можна подивитися і з іншого боку. По-перше, люди не сидять в Україні без роботи, а шукають можливості. Вони надсилають гроші рідним, ті їх витрачають в Україні – це теж інвестиції в національну економіку.

По-друге, українці в інших країнах – відмінна можливість показати світу, які ми насправді, подолати помилки про Україну. І поки це можливість є, її треба використовувати.