Важливе Суспільство

Якісне надання адміністративних послуг: досвід Тячівської ОТГ

Реформа адміністративного устрою стала причиною багатьох змін. Ми неодноразово чули про успіхи новостворених громад. І хоча на Закарпатті їх наразі лише шість, однак вони також демонструють чудові результати.

Дебютантами реформування адміністративних послуг, яке розпочалося ще у 2012 році, стали найбільші обласні центри України, де створювалась єдина система надання послуг, яка мала на меті унеможливити корупційні ризики. Додатковий імпульс цей процес отримав після Революції Гідності, коли стало зрозуміло, що основний чинник корупції – це стара бюрократична система, яка давала можливість чиновникам різних рангів незаконно отримувати кошти за надання послуг. Водночас населення витрачало значний час на марудну біганину по різних інстанціях.

Важливу роль у реалізації змін відіграють міжнародні інституції, які втілюють масштабні програми, спрямовані на створення сучасних центрів адміністративних послуг. Серед них Програма “U-LEAD з Європою”, фінансована Європейським Союзом, зокрема такими країнами як Данія, Естонія, Німеччина, Польща та Швеція. Ця Програма спрямована на підтримку децентралізації та підвищення якості надання адміністративних послуг і наближення їх до населення. Експерт Програми “U-LEAD з Європою” Віктор Тимощук розповідає, що команда використала найкращий український та шведський досвід надання адміністративних послуг/

“Ми виділили й визначили основні характеристики сучасних ЦНАПів і керувалися ними у процесі створення та модернізації Центрів. Серед важливих елементів: забезпечення належного переліку послуг, їх доступність для всіх у форматі “єдиного вікна”, безбар’єрний відкритий простір, зручні години прийому, географічна зручність розташування. Також розроблено сучасний мінімалістичний дизайн для Центрів, відкритих у рамках Програми”,– зазначає експерт.

Експерт, радник з децентралізації Закарпатського центру розвитку місцевого самоврядування Володимир Феськов звертає увагу на переваги роботи ЦНАПів для населення/

“Один із пріоритетів – наблизити надання послуг до населення і зробити їх якісними. Адже жителю сільської об’єднаної громади вже не доведеться їхати за кілька кілометрів у районний центр, щоб отримати потрібну послугу. Тепер можна оформити всі муніципальні послуги на місці, у селі. Це реалізація принципу доступності. Коли людина витрачає мінімум часу і ресурсів на доїзд, на комунікацію з чиновниками, на біганину, збір документів, з’ясовування процедури. Це і принцип прозорості, адже людина піде до конкретного віконечка чи столу, подає відповідні документи, які зведені до мінімуму. Службовець зорієнтований на те, щоб прийняти і переглянути їх. Якщо є зауваження, то працівник робить усе, щоб усунути неточності якомога швидше.

Перевагами ЦНАПів уже користуються кілька мільйонів українців. Уже створено понад 740 центрів по всій України. Серед них, станом на грудень 2017 року, в об’єднаних територіальних громадах – 71 ЦНАПів та віддалених робочих місць.

Успішною реалізацією цієї реформи може похвалитись Тячівська міська об’єднана територіальна громада, яка була створена 21 серпня 2015 року. Один з успішних прикладів – створення надсучасного центру надання адмінпослуг. Він розташований у колишньому приміщенні суду і був відкритий 23 вересня 2017 року. Варто зауважити, що відкриттю передувала клопітка підготовча робота, адже заявка на створення Тячівського ЦНАПу була обрана в результаті відкритого конкурсу в рамках Програми “U-LEAD з Європою”.

“Це дуже гарний взірець ЦНАП, один з найкращих в Україні. Як заходиш до приміщення, то складається враження, що ти в Європі. Тут можна оформити не тільки земельні документи або інші послуги муніципалітету, а й закордонний біометричний паспорт та ID-картку”, – зазначає В. Феськов.

Тячівська громада була першою з усіх ОТГ, в ЦНАПі якої встановили обладнання для видачі паспортів громадянина України та для виїзду за кордон. Цю послугу було запроваджено приблизно через два місяці після відкриття установи. За словами представника Програми “U-LEAD з Європою” Віктора Тимощука це було зроблено, зважаючи на особливий попит на ці послуги. Тут доступна послуга електронної черги.

ЦНАП надає послуги відділу земельних питань, які регулює Тячівська міська рада (архітектура, містобудування) з питань реєстрації нерухомості та бізнесу, реєстрації місця проживання (прописка, виписка і т.д.). Діана Івасюк розповідає, що у майбутньому вони планують розширити перелік послуг, зокрема додати послуги Держгеокадастру, реєстрацію транспортних засобів, та навіть послуги РАЦСу.

“Важливо налагодити роботу так, щоб потім в одному єдиному місці отримувати необхідні послуги”, – підсумовує керівниця ЦНАПу Тячівської ОТГ.

 

Жителі Тячівської міської громади мають можливість отримати послуги прямо в своїх населених пунктах – у віддалених робочих місцях. Вони розташовані у приміщеннях сільських старостатів у селах Тячівка, Лази та Руське Поле. Працівник віддаленого робочого місця у Руському Полі Діана Чулей розповіла, що робота тут почалась у січні 2018 року. Відтоді щодня від трьох до восьми людей приходять у старостат, щоб отримати необхідну послугу.

 “Послуги, які надає муніципалітет – платні. Але вони є значно привабливіші та значно дешевші за сторонні. Людина приходить до ЦНАПу чи віддаленого робочого місця, і їй потрібно нотаріально посвідчити певні дії. Це вона може робити в старостатських округах, де це значно дешевше, ніж у нотаріуса. Тому така робота ЦНАПів має і певну соціальну складову. Попри меншу вартість послуг, завдяки роботі таких центрів відбуваються надходження до місцевого бюджету”, – підкреслив Володимир Феськов.

 

 

The Reforms Guide