Суспільство

Яке майбутнє чекає державні підприємства України?

І вони також потребують реформування.

Чому державні підприємства потребують рефомування? В Україні налічується близько 3500 державних підприємств. Ця кількість є приблизною, оскільки не враховує активи, що не ввійшли до  статутного капіталу держпідприємств, як наприклад заводи, лікарні, санаторії «Укрзалізниці» або готель Одеського припортового заводу. Проте, інвентаризація державних активів дозволить ефективніше контролювати діяльність держпідприємств.

З вищезгаданих 3500 держпідприємств, функціонує лише близько 1800. Інші ж знаходяться в процесі ліквідації або на межі банкрутства. Діючі державні підприємства в більшості випадків приносять збитки державному бюджету. Зазвиай керівники використовують ці підприємства задля власного збагачення. Купуючи  товари або послуги за завищеними цінами і продаючи продукцію за цінами нижче ринкових, керівники отримують відкати, а збитки, як правило, компенсуються з державного бюджету, тобто, з податків, сплачених громадянами. Наразі, Антикорупційне бюро України розслідує справи за фактами корупції в ПАТ «Укрзалізниця», деякі керівники якого підозрюються в купівлі пального та комплектуючих виробів за завищеними цінами.

Одним із можливих шляхів подолання цієї проблеми є приватизація. Оскільки власники приватних підприємств зацікавлені в прибутковості бізнесу, вони здатні управляти підприємствами  набагато ефективніше. Таким чином, приватизовані підприємства зможуть платити більше податків до бюджету, а ці гроші можливо б було використовувати для програм соціального забезпечення. Платники податків більше не покриватимуть збитки державних підприємств. Все це зможе сприяти зниженню рівня корупції.

Проте, за словами професора Піттсбурзького університету і співзасновника незалежної платформи VoxUkraine Тимофія Милованова, не можна відкидати можливість підкупу керівниками регулюючого органу задля підвищення цін на деякі товари. Таким чином, корупція може перейти від державного бюджету до регулючого органу, що може призвести до зростання цін на деякі товари.

А ось до стратегічних держпідприємств, які не підлягають приватизації, варто було б застосувати  корпоративне управління. Зокрема, керівництво такими підприємствами має здійснюватися не державними органами, а  незалежними експертами і професіоналами, які діятимуть в інтересах підприємства. Цей вид управління може бути більш ефективним.

Крім того, корпоративне управління та прозора приватизація передбачається  зобов’язаннями України перед ЄС (Угода «Про асоціацію») та МВФ.

Як просувається приватизація. У 2016 році Україна  вдосконалила умови для приватизації задля залучення більшої кількості покупців, в тому числі іноземних інвесторів. Тепер продаж 5-10% акцій на фондовій біржі до аукціону не є обов’язковою. Таким чином, інвестори можуть купувати більше акцій під час аукціону і за вищою ціною (кожна частка 5-10% пакетів акцій коштує менше, ніж частка кожного контрольного пакета акцій). На веб-сторінці privatization.gov.ua потенційні покупці можуть перевірити, яку нерухомість можна  наразі придбати. Одночасно на цій платформі можуть виставлятися на продаж понад 70 об’єктів.

Процес придбання об’єктів малої приватизації став також прозорішим.  Тепер купити або продати дрібні об’єкти можна за допомогою електронних аукціонів. Наразі, Україна працює з 17 фондовими ринками.

Ще одним нововведенням є співпраця з голландськими аукціонами з продажу неліквідних об’єктів. На таких аукціонах продавець знижує стартову ціну до тих пір, поки уасник торгів не погодиться його придбати.

Крім того, до уасті в аукціонах не допускаються фізині або юридичні особи зареєстровані в державі-агресорові, офшорній зоні , а також особи залуені у відмиванні грошей (перелік FATF).

Тепер будь-який правовий спір може бути вирішено за допомогою міжнародного арбітражу, а не через корумповані українські суди.

Для того, щоб уникнути гальмування процесу приватизації, в січні 2017 року, український уряд спростив процедуру передачі майна до Фонду державного майна. Відтепер відсутність деяких документів не є прииною для призупинення приватизації. Фонд державного майна як і раніше продовжує отримуати майно для продажу від державних підприємств.

Приватизація: що далі? Фонд держмайна і Міністерство економіки за уасті міжнародної юридичної компанії «Baker & McKenzie» розробилиь новий закон про приватизацію. У разі схвалення, цей документ допоможе вдосконалити механізм визначення початкової ціни майна. Зараз оцінювачі досить часто переоцінюють майно, беручи до уваги лише його вартість, а не можливий прибуток. Законопроект передбачає розформувати оцінюючу установу. Натомість, професійні консультанти визначатимуть стартову ціну для великих об’єктів, а самі інвестори пропонуватимуть ціну на об’єкти малої приватизації. Таким чином, стартова ціна має стати більш адекватною.

Крім того, у новому проекті закону запропоновано використовувати платформу ProZorro.Sales (унікальне українське ноу-хау розроблене для державних закупівель), задля усунення людського фактору. Так ФДМУ продаватиме держмайно онлайн. Отже, будь-хто зможе придбати обладнання або завод неначе книгу через Amazon. А домовленості в прокурених приміщеннях відійдуть в минуле, тепер вся інформація про об’єкти, покупців та результати торгів буде відкритою.

За затримки в передачі об’єктів до Фонду державного майна на продаж, новий проект закону передбачає фінансові санкції. Раніше ці затримки використовувались аби перешкоджати приватизації. Також законопроект дає потенційним покупцям більше часу, щоб вирішити, чи слід прийняти участь в торгах: не 45 днів, як зараз, а 180. Крім того, буде скасовано класифікацію оптимізаторів по групах, натомість розділятимуть на великі та дрібні об’єкти.

2016 рік: Підсумки приватизації. Очікувалось, що прибуток Фонду держмайна в 2016 році становитиме 17,1 млрд грн (близько 600 млн євро), а отримав лише 331 млн грн (близько 11 млн євро). Ця ситуація склалася головним чином через затримку з приватизацією Одеського припортового заводу і обленерго. I, навіть, незважаючи на обіцянку продати їх МВФ, Одеський припортовий завод не продали через значну заборгованість, а обленерго – через нестабільність енергетичного сектору України. Наразі, парламент має схвалити нові ефективні закони про приватизацію. У 2017 році Фонд держмайна планує отримати близько 17 млрд грн від приватизації.

Що треба зробити? Уряд має нарешті дати дозвіл на приватизацію ряду державних підприємств, зокрема виробників алкоголю і стивідорних компаній. За словами експертів, багато з цих компаній, включаючи найбільшого виробника алкоголю «Укрспирт», виробляють підробки, які шкодять здоров’ю людини. Приватизація має сприяти подоланню цієї соціальної проблеми: приватний власник більш за все не буде зацікавленний у виробництві неякісної підробної процукції.

Також, Україна пообіцяла МВФ розподілити державні підприємства, які мають бути приватизовані, ліквідовані, або ж залишені у державній власності. Крім того, необхідно спростити процес ліквідації держпідприємств, який наразі досить дорогий та тривалий.

Корпоративне управління. З метою деполітизації та захиститу управління державними підприємствами від політиного втруання, буде запровадженомеханізм корпоративного управління. На практиці це означає, що державні підприємства повинні будуть створити незалежні наглядові ради, до складу яких мають увійти члени, які не належать до державних організацій. Таким ином, вони діятимуть в інтересах держпідприємств без політиних упереджень. Планується створення наглядових рад в 41 великій компанії, таких як «Укрзалізниця», «Укрпошта», «Укргідроенерго», «Укренерго», міжнародний аеропорт «Бориспіль». Україна пообіцяла МВФ створити наглядові ради у 15 великих держпідприємствах до кінця 2016 року, але, нажаль, так і не виконала цю обіцянку.

Корпоративне управління також передбачає розкриття інформації держпідприємств. Всі звіти, статут, дані про заробітну платню, угоди з місцевими органами влади повинні оприлюднюватися. Крім того, державні підприємства повинні проходити незалежні перевірки, а результати цих перевірок також мають публікуватися. А отже, українці зможуть стежити  та контролювати роботу держпідприємств. Деякі великі компанії вже пройшли перевірки і їх результати були опубліковані.

Справа Нафтогазу. Наразі найбільша нафтова і газова компанія країни НАК «Нафтогаз» знаходиться в процесі розробки корпоративного управління. Вже підготовлено новий статут, створено Наглядову Раду, затверджено структуру компанії. Планується, що перехідний період триватиме до 1 квітня 2017 року. Крім того, Міністерство енергетики передало справу «Нафтогазу» до Міністерства економіки. Досить часто рішення, які приймалися Міністерством енергетики керувалися політиними інтересами і не враховували економічну складову. Відтепер, ситуація має змінитися.

Також наглядові ради будуть створені у ПАТ «Магістральні газопроводи України» (МГУ) і ПАТ «Підземні сховища газу України». Ці компанії були створені з метою транспортування і зберігання газу з «Нафтогазу» у відповідності до «Третього енергетичного пакету ЕС». Згідно з планом уряду МГУ вже мало б повністю функціонувати.

Керівництво державних підприємств. Процедура призначення керівників державних підприємств стала дещо прозорішою. Наразі вона відбувається через конкурсний відбір із залученням незалежних експертів, що значно послаблює вплив уряду. Так «Укрпошта» і «Укрзалізниця» вже отримали нових керівників. Також завершився відбір керівного складу  Маріупольського морського торгового порту, «Укрхімтрансаміаку» та Міжнародного аеропорту «Бориспіль». Процес вибору генерального директора «Електроважмашу» виявився невдалим. Крім того, суд скасував призначення генерального директора «Укренерго».

З метою залуення висококваліфікованих професійних працівників до державних підприємств, уряд підвищив заробітю плату. Оскільки її рівень у приватному секторі вищий, талановиті кадри надають перевагу приватним компаніям. А отже, підвищення заробітної плати у державних компаніях має змінити цю ситуацію і залучити більше фахівців до державного сектору. Крім того, Україна розробляє ключові показники ефективності, щоб стимулювати творчий потенціал і ефективність керівників. Також передбачаються  бонуси і премії за збільшення обсягів продажу, успішне завершення проектів, та ін.

Ефективні банки? Величезну частку цього сектора займають державні банки. Задля залучення більшої кількості інвестицій, Україна вирішила продати їх, повністю або частково. Так у 2016 році Україна продала «Український Банк Реконструкції та Розвитку» китайському власникові. Також планується продаж «Укргазбанку» в 2017 році, і 20% акцій «Ощадбанку» і «Укрексімбанку» до 2018 року.

Натомість зовсім протилежнаситуація відбулася в 2016 році: уряд націоналізував і капіталізував Приватбанк. Чому? Банк скасував беззаставні кредити, оскільки вони не можуть бути повернуті. Крім того, він витратив більше, ніж заробив. Не всі позичальники заплатили процентні ставки, ставки за депозитами були занадто високі, як зауважив аналітик інвестиційного банку Concorde Capital Олександр Параший. Банкрутство Приватбанку могло б призвести до фінансової нестабільності. Більше половини усіх кредитних карт, торговий термінал, і банкомати належать Приватбанку. У той же час, націоналізація сприяла збільшенню частки державної присутності в банківському секторі більш ніж на 50%, пояснює фінансовий аналітик Михайло Демків. Якщо банк продали б приватному власникові, він би міг стати монополістом у зв’язку з великою часткою Приватбанку у фінансовій інфраструктурі.

Висновки. Україна розпочала процес реформування державних підприємств. Основними шляхами досягнення цієї мети є приватизація і корпоративне управління. Попереду ще довга дорога. Проте, успіх цього процесу допоможе подолати корупцію, створити ефективну систему управління та  збільшити прибуток компаній