Економіка

Що таке децентралізація з точки зору економіки? (ЧАСТИНА 1)

В Україні триває процес децентралізації. В окремих населених пунктах вже створені об’єднані громади, подекуди йде активна підготовка до виборів. Однак далеко не всі ще розуміють, які переваги отримає населення міста чи села від цього.

Магдебурзьке право

Для того, щоб зрозуміти поняття “децентралізація”, необхідно звернутися до історії. В середині ХІІІ століття  деяким містам в Україні надавалось Магдебурзьке право, тобто система міського самоврядування та звільнення міста від управління феодалом. В назначений час місто виплачувало визначену суму податку князю чи королю. Решта коштів від доходу витрачали на потреби міста. Головним органом самоврядування був магістрат, який забезпечував благоустрій, регулював ціни на продукти, слідкував за чистотою та порядком у місті. Цей механізм задовольняв як князя, так і місцеву громаду. Однак в ХVI-XVII столітті українські землі, які відійшли до Московського царства, поступово втратили це право.

Така децентралізована економічна модель знайома українцям, і в неї є багато плюсів. В цій та наступних публікаціях ми розглянемо ці переваги.

Податки та фінансова система у сучасній економіці

В кожному місті є своя податкова адміністрація, яка підпорядковується лише Державній фіскальній службі. Усі податки та надходження проходять здебільшого через дві установи (крім того, є ще пенсійний фонд та соціальне страхування). Гроші роблять величезне коло, поки повернуться в регіон, і на кожному етапі їх зустрічає свій інститут управління. Було б краще вирахувати певну адекватну суму податку з регіону і не втручатись в економічні процеси, адже функції держави в іншому.

3

Business Views