Суспільство

Що потрібно знати про енергоефективність новобудов?

Питання придбання житла рано чи пізно постає перед багатьма українцями. І на цьому етапі виникає багато питань, головним з яких є співвідношення “ціна-якість”.

Як підрахувати повну вартість і про які характеристики квартир варто дізнаватися ще до здійснення інвестиції у нерухомість?

Енергетичний паспорт

Сертифікат енергетичної ефективності передбачений законом про енергоефективність будівель, який парламент ухвалив наприкінці червня. У цьому документі повинен бути вказаний так званий клас енергоефективності будівлі. За законодавством таких класів сім: від найбільш економного А до найгіршого G. Чим вищий клас, тим дорожча нерухомість, але витрати на утримання таких будівель значно менші. Наприклад, мешканці будинку з класом B або C за тепло платитимуть удвічі менше, ніж ті, чиє житло належить до сегмента E або F.

Перевірка лічильників

Квартири у новобудовах зазвичай продаються з усіма лічильниками, включаючи лічильники тепла — ключового складника у платі за комунальні послуги. Зрештою, цього вимагає українське законодавство — будинок не може бути підключений до теплових мереж без лічильника. Здебільшого індивідуальний облік забезпечують алокатори — пристрої, що дозволяють поділити витрати тепла між квартирами. Приладом комерційного обліку такий пристрій не є, однак дозволяє більш-менш точно встановити, хто скільки спожив теплової енергії, хто “прикручував” батареї, йдучи на роботу, а хто — провітрював приміщення. Прилад індивідуального обліку можна встановити самостійно, у Києві це коштує близько 4 тис грн. Такі прилади повинні бути встановлені хоча б у 75% квартир і всі вони мусять бути одного типу. У зв’язку з чим доведеться співпрацювати з сусідами та ініціювати масове придбання лічильників через ОСББ. Тож, купуючи квартиру, варто дізнатися, чи діє в будинку ОСББ і чи не чинить забудовник перешкод для його створення.

Технічні деталі

Комфорт проживання та вартість утримання квартири формують будівельні матеріали, системи та технічні особливості, у яких людям зазвичай не хочеться розбиратися. Наприклад, велику роль грає якість встановлення вікон. Нові металопластикові вікна не обов’язково енергоефективні. Останні вимагають двокамерного склопакета, і хоча б одне скло повинно мати спеціальне напилення. Такі технічні деталі можна дізнатися в акті прихованих робіт і сертифікатах на вироби й матеріали, які були використані при будівництві.

Без документів

Покупець має право на отримання вказаної вище інформації згідно із законом “Про захист прав споживачів”. Якщо будівельна компанія відмовляється надати відповідні документи, то найімовірніше, що вона їх не має. Якщо компанія відмовляється надавати інформацію, можна звернутися із скаргою до Державної архітектурно-будівельної інспекції. Варто зробити це хоча б із принципу справедливості: за відсутність цієї документації або її невчасне заповнення передбачені штрафи. Зрештою, якщо компанія відмовляється надавати таку інформацію, то такому забудовнику навряд чи варто довіряти. Перевірити забудовника на добросовісність і будівлю на якість можна через аналіз технічних умов та їх виконання. Технічні умови — це комплекс вимог щодо інженерного забезпечення об’єкта, в якому вказані джерела енергії, води та її відведення, а також місця приєднання до відповідних зовнішніх мереж.

 

Економічна правда