Eros Pista

Шість місяців медреформи: у лікарів зарплати менші, ніж вони очікували

«Кожен третій українець вже має свого лікаря!» — звітують у Міністерстві охорони здоров’я України після піврічної кампанії з реформування медицини. 12 мільйонів пацієнтів, що підписали декларації, та мільйони гривень виплат медзакладам мали б озолотити лікарів, а направду — дати гідну зарплату за понаднормову роботу. Проте на обіцяні 16 тисяч гривень більшість медиків первинки все ще чекає. Чекає й вірить, що реформа спрацює.

Декларацію, будь ласка

Електронні записи, декларації, зміни у фінансуванні, доступні ліки чи нові обов’язки медиків. Про всі останні зміни в сфері охорони здоров’я можна почути, просто зайшовши в будь яку поліклініку.

До старту реформи першої ланки медицини кожен з пацієнтів був прив’язаний до свого дільничного лікаря. Перейти від нього до іншого спеціаліста пацієнти не могли. Якщо стосунки між людьми не складалися, то доводилося терпіти. З квітня 2018 року це змінилося.

Хто отримав 16 тисяч?

Для запуску реформи першої ланки медицини МОЗ найперше створив Національну службу здоров’я України (НСЗУ). Саме НСЗУ тепер координує фінанси з бюджету країни, які надалі розподіляються між медичними закладами згідно з деклараціями.

Щоб працювати з НСЗУ, поліклінікам та амбулаторіям потрібно підписати відповідний договір до кінця 2018 року. Для цього вони мають автономізуватися та відкрити власні рахунки. Для медзакладів МОЗ оголошувало вже дві хвилі прийому заявок на співпрацю. Під час першої працювати з НСЗУ почав 161 медзаклад, під час другої – 462. Усього зараз в системі зареєструвалися 623 установи. Ще декілька сотень готуються підписати угоду.

Другого жовтня міністерство охорони здоров’я прозвітувало, що за третій квартал 2018-го року Національна служба здоров’я виплатила 161 медзакладу понад 800 мільйонів гривень. Найбільше отримали 30 медичних закладів Києва – 288,8 мільйона.

Один із лідерів за сумою виплат — Центр первинної медико-санітарної допомоги №1 Оболонського району, лікарем якого працює Анастасія Михайловська. У липні центр очолив рейтинг закладів за обсягом фінансування від НСЗУ, отримавши понад 6 мільйонів гривень.

«Кому? Нам найбільше грошей виділили? – дивується заступник директора з медичної частини центру-рекордсмена Тетяна Кравець. – Ви ж маєте розуміти, що ці показники дуже відносні. Можливо, ми й отримали найбільше грошей, проте це через кількість пацієнтів та лікарів. Відповідно до договору з НСЗУ, в нас визначено понад 230 тисяч осіб на обслуговуванні. По всій країні немає такого закладу, бо ми як маленьке місто».

Лікарів у центрі працює 135. Про низьку зарплату в їхнього персоналу Тетяна Кравець вперше чує. За її словами, педіатри та терапевти відчули різницю в оплаті в кращий бік.

«У нас немає тих, хто б отримав мінімум, — каже Тетяна Кравець. — Це індивідуальний підхід до кожного. Треба дивитися, чи була людина у відпустці, чи це був перший місяць роботи після інтернатури. Станом на перше серпня зарплата ще враховувала ставки, дільничність, вислугу років. За декларації тут йде оплата за попередній місяць – липень. Після того, як ми уклали договір з НСЗУ, в нас ніякого іншого фінансування немає. Тут навіть лікар без жодної декларації все одно отримає гарантовану заробітну плату.

Тетяна Кравець пояснює, що з тих грошей, які заклад отримує від НСЗУ, закуповуються медикаменти, медичне обладнання, проводиться ремонт у приміщеннях, а також вираховується зарплата іншого медичного персоналу. Саме керівний склад вирішує, скільки з загальної суми заплатити зарплати лікарю, а скільки — витратити на першочергові потреби закладу.

«У нас є лікарі, які й по 13-16 тисяч вже отримали, — зазначає заступниця директора центру. — Зазвичай це наші педіатри, бо вони і є рекордсменами з кількості набраних декларацій. Ще немає тих, хто дійшов до максимуму, проте ми щодня чекаємо, коли з’явиться така людина».

Який результат?

На початку жовтня Міністерство охорони здоров’я звітує про 12 мільйонів українців, які вже підписали декларації з лікарями у 623 медзакладах.

«Третю хвилю» з підписання угод про співпрацю з медзакладами НСЗУ хоче оголосити на кінець осені. Усі медичні установи мають на це час лише до кінця 2018-го року. З 2019-го їхнє фінансування буде йти виключно за оплату послуг від Нацслужби здоров’я згідно з тарифами. МОЗ планує, що слідом за первинною ланкою медицини, до реформи долучиться медицина вторинного та третинного рівня.

Повний текст матеріалу читайте на сторінках інформаційного ресурсу ТЕКСТИ.ORG.UA.