Суспільство

“Школа заради знань” – новий принцип початкової освіти

Міністерство освіти і науки України представило на громадське обговорення проект нового Державного стандарту початкової загальної освіти, яким визначено принципи організації освітнього процесу у початковій школі. 

Наталія Бєскова, Заступниця Департамента загальної середньої та дошкільної освіти МОН, пояснює це так: «Було вирішено, що школа має змінити ставлення до навчання дітей. Раніше в початковій школі не було такої галузі, як історична освіта. Це величезна інновація. Ми вивчали досвід багатьох європейськиї країн, зокрема Фінляндії, Великобританії, Польщі. Взагалі в нас є ціла стратегія правової освіти, яку ми узгоджували із іншими нормативними документами».

Володимир Селіваненко, координатор освітніх програм Amnesty Inernational в Україні, безпосередньо працював від громадськості над розробкою стандарту, зазначає: “Цей Стандарт стосується абсолютно всіх галузей, тобто і математики, і мови, і історії, і громадянської освіти. Він відрізняється тим, що є орієнтованим на практичні знання”.

З вересня 2017 року проект нового Стандарту початкової освіти апробуватиметься, для чого відібрано 100 шкіл з усіх областей України.  А вже з вересня 2018 року всі першокласники країни почнуть навчання за новими принципами.

“Зараз триває період громадського обговорення цього Стандарту. З 2018 року планується, що цей Стандарт починає функціонувати для перших класів в повну силу по всіх школах”, — ділиться своїми роздумами Володимир Селіваненко.

Над документом в МОН почали працювати ще в 2016 році. Робоча група, яка розробляла громадянську та історичну освітні галузі, включала, як істориків, так і громадськість, зокрема Amnesty International в Україні, Європейський центр імені Вергеланда, Аналітичний Центр CEDOS.

“Склад був дуже різнобічний і це — дуже важливо. Писала громадськість, писали вчителі та вчительки, писали чиновники від освіти. Робоча група була відкритою і гнучкою”, — додає Селіваненко.

Христина Чушак, з Європейського центру імені Вергеланда, говорить про залучення великої кількості громадськості: “Відрізняється цей Стандарт освіти тим, що запрошена більша кількість людей, який цей Стандарт можуть та будуть використовувати. З початком реалізації концепції нової української школи, розширилося коло, так званих, стейкхолдерів і до розробки Стандарту було залучено, як вчителів-практиків, так і представників громадськості, академічні кола”.

 

 

“Йдеться про те, що в наш час люди розуміють, що не можливо учня “забити” достатньою кількістю знань, тому що ці знання швидко змінюються і існує величезна кількість інформації. Тому в Державному стандарті початкової освіти орієнтація більше на вміння, зокрема на вміння шукати інформацію, критично до неї ставитися, обробляти. Акцент також на роботі в групі, роботі в колективі, а також так званий “емоційний інтелект” – розуміння інших, емпатія. Ці зміни, які відбуваються в Україні йдуть в ногу зі змінами, які відбуваються в інших країнах. Вони по-перше, базуються на документах Ради Європи, на документах ЄС, але також базуються на передовому досвіді” — додає Христина Чушак.

Громадське обговорення проекту триватиме до 15 серпня 2017 року. За результатами апробації та громадського обговорення проект документа буде доопрацьовано й подано на затвердження Кабінетом Міністрів України.

Громадське радіо