Цей день в історії

“Чорний квадрат” – найкраща робота в художньо-філософській тріаді Малевича

Зазвичай картина відображає світогляд свого творця. Однак далеко не завжди нам вдається так швидко розгадати, що ж хотів він цим сказати.

Казимир Малевич народився 23 лютого 1879 року в Києві у сім’ї дрібного службовця польського походження. Вдома вони спілкувалися польською, київське оточення родини було україномовним, як і в сім’ях його рідні на Поділлі, Харківщині і Сумщині, де Казимир до 17 років прожив більшість часу. Це наклало відбиток на його світогляд і у 1920-і роки Малевич в більшості своїх анкет записувався як українець. У 1896 році його сім’я переїхала в Курськ, де Малевич продовжив займатись живописом, який вивчав у Миколи Пимоненка в Київський рисувальній школі.

Двічі Малевич безуспішно пробував поступити у Московське училище живопису, а після остаточного переїзду в Москву в 1907 році брав приватні уроки живопису. Через три роки він уперше взяв участь у виставці художників об’єднання «Бубнового валета», що працювали в стилі постімпресіонізму, після чого виставлявся у Петербурзі, Мюнхені та Москві, займався оформленням видань і декорацій для у футуристичному стилі.

У грудні 1913 року під час роботи над постановкою опери «Перемога над Сонцем» у Петербурзі Малевичу прийшла ідея наполовину зафарбованого чорного квадрата, як головної декорації однієї із сцен. Ідею відходу від предметності він розвинув у наступні роки і 21 червня 1915 року в дачному селищі Кунцеве під Москвою Казимир Малевич завершив написання картини «Чотирикутник», яка разом із «Чорним кругом» і «Чорним хрестом» 1 січня 1916 року були виставлені на футуристичній виставці російського авангарду «0,10» у Петербурзі.

Пізніше «Чотирикутник» (який насправді не має геометрично прямих кутів) був перейменований у «Чорний квадрат» і Малевич виконав декілька його копій, що відрізняються малюнком, фактурою і кольором, а також полотна «Червоний квадрат» (1915) і «Білий квадрат» (1918), котрі за його задумом склали художньо-філософську тріаду. На думку самого Малевича «Чорний квадрат» був найкращою його роботою і за його заповітом став основним символом при похоранах по смерті художника в 1935 році – він висів на панахиді в Ленінграді, був зображений на білому полотні, яким було вкрите тіло Малевича, на кришці труни, на капоті катафалка, на вагоні поїзда, що перевозив труну в Москву і на білому дерев’яному кубі, встановленому на могилі Малевича в селі Немчинівка під Москвою.

Сьогодні «Чорний квадрат», що являє собою полотно розміром 79,5 см на 79,5 см, зберігається у Третьяковській галереї в Москві, де також знаходяться ще дві авторські повторення картини (інші два – в Російському музеї в Москві і в Ермітажі в Петербурзі).

Цей день в історії