Цей день в історії

Чому Харків обрали столицею Радянської України?

Гортаючи сторінки підручників з історії України, ви однозначно неодноразово побачите згадку про це величне місто. В різні часи воно відігравало важливу роль в творенні незалежної України. І навіть було столицею.

Питання про Харків як можливу столицю радянської України вперше постало взимку 1919 року. Тоді червоні війська захопили Харків на місяць раніше, ніж Київ (відповідно 3 січня та 5 лютого). В Харкові розмістився уряд радянської України у січні 1919 після переїзду із Суджі. Але після втручання Кремля, попри небажання частини компартійно-радянського керівництва залишати Харків, питання було вирішене на користь Києва. 6 березня 1919 року це рішення постановою затвердив ІІІ Всеукраїнський з’їзд рад і в другій половині березня відбувся переїзд вищих владних структур до Києва.

Кардинально ситуація змінилася вже після ХІІ з’їзду РКП(б) (квітень 1923 року). На виконання настанови якого, політбюро ЦК КП(б)У 1 червня 1923 року розглянуло питання “Харків – столиця України”. У преамбулі рішення відзначалося:

“Харків має надовго залишатися столицею України […] Вважати необхідним концентрування в ньому усіх основних українських культурних центрів, як то: Української Академії, Наукового Комітету, та інших. В першу чергу потрібно перевести Академію наук. Запропонувати Раднаркому та Наркомосвіти розробити питання про переведення”.

Питання перетворення Харкова на повноправну столицю України було переведене у практичну політичну площину і передане на розгляд радянської влади. В газеті “Вісті ВУЦВК” за 17, 20 та 26 липня в розділі “Хроніка” були надруковані рішення РНК УСРР та Президії ВУЦВК, що фактично дублювали вказану постанову ЦК КП(б)У. 20 липня 1923 року зміст публікації був дуже коротким: “ХАРКІВ – СТОЛИЦЯ УСРР. Президія ВУЦВК затвердила постанову РНК про сповіщення м. Харкова столицею України”.

Рішенням політбюро ЦК КП(б)У від 14 серпня 1923 року, яким питання щодо “Декларації про оголошення Харкова столицею” вирішили відкласти.

Офіційного урочистого проголошення Харкова столицею радянської України не відбулося, а відповідне рішення Всеукраїнського з’їзду рад, яким Харків був названий столицею УСРР, було зафіксоване лише при затвердженні Конституції УСРР 1929 року. Вже в 1934 році столицею УСРР знову став Київ.

Цей день в історії