Суспільство

Чому датські діти найщасливіші в світі?

Молоді батьки нерідко задаються питанням “Як зробити дитину щасливою?” В Інтернеті можна знайти багато “рецептів щастя”. І кожен з них має право на існування. А наші співвітчизники, що проживають в Данії, діляться рецептами успішного виховання в цій країні.

Важливу роль відіграє високий рівень життя та високий рівень безпеки в Данії, яка протягом сорока років зберігає статус найщасливішої країни світу. Однак і сам підхід до виховання тут принципово важливий. Ось кілька головних моментів, які зможуть використовувати українські батьки.

1. Розвиток самостійності

Учити дитину самостійності потрібно не коли вона підросте, а практично з народження. Як тільки малюк починає сидіти, йому показують, як тримати ложку і самостійно їсти. Прагнення малюків до самостійності всіляко заохочується, їх не зупиняють. Зрозуміло, якщо існує реальна небезпека, підстраховують, але основне завдання дитина виконує сама. Так згодом і з уроками. Діти все роблять самостійно, і якщо потрібна допомога, батьки лише підштовхують своїх чад до правильного рішення. Якщо дитина з дитинства звикає до думки, що їй все під силу, це стає найважливішою частиною її свідомості, допомагає в дорослому житті — як в особистих відносинах, так і в кар’єрі.

2. Покарання та заохочення

Дітей тут не б’ють не тільки тому, що це заборонено законом і ситуація в родині чуйно контролюється соціальними службами. Данці по своїй натурі дуже мирні, лояльні люди, які вміють домовлятися з дітьми. Вони фокусуються на вирішенні проблеми, а не на покаранні, щиро вважаючи, що дитину необхідно поважати, розвивати її почуття власної гідності. Тільки так можна прищепити повагу до себе та інших, а це запорука щастя і благополуччя в дорослому житті. Дорослі встановлюють чіткі правила, постійно пояснюючи, чому і навіщо потрібно їм слідувати. Виховання, засноване на страху, — це не тільки втрата довіри дитини. Це калічить її особистість і все подальше життя. Також батьки заохочують дитину довірою. Доручають самостійно зробити щось таке, чого вона не робила раніше. Діти дуже цим пишаються.

3. Навчання як гра

Гра вважається однією з найголовніших справ дитини (в процесі якої вона вчиться), навіть в старших класах. Одна з головних цілей — просування до зони найближчого розвитку, коли завдання трохи випереджають дійсний рівень навичок. Батьки і вихователі прагнуть допомогти рівно на стільки, на скільки це потрібно, не віднімаючи у дітей можливості зробити все максимально самостійно. У процесі такого типу навчання закладаються впевненість в собі, стійкість психіки, розвиваються креативність, критичний розум, адаптивність. Зубріння не заохочується, і це правильно: вченими доведено, що мозок навчається успішніше, коли експериментує, знаходить причинно-наслідкові зв’язки, а не запам’ятовує інформацію пасивно. В результаті і знання дістаються легко, і діти вчаться із задоволенням. Мова йде не тільки про школу: якщо ви хочете навчити малюка чогось нового, придумайте, як це зробити в ігровій формі. При виборі школи варто звертати увагу на методики, які застосовують вчителі в своїй роботі.

4. Прийняття реальності

Один із секретів того, що данці найщасливіша нація, — прийняття реальності такою, як вона є. Вони вчать дітей, що не все в житті складається так просто і гладко, як хотілося б і не всі історії мають щасливий кінець. Читати сумні книги — це не тільки про прийняття реальності, а й, що надважливо, — розвиток у дитини співчуття. Читання складних книг дозволяє маляті переживати, пізнавати реальність в присутності дорослого, де він відчуває себе захищеним. Тому такий досвід засвоюється досить легко і дає дитині емоційний імунітет в зовнішньому світі.

5. Хюгге або Все для сім’ї

Завдяки традиції «хюгге» (hygge) данці щасливі в сімейному житті. Саме слово можна приблизно перекласти як «затишок», «добре самопочуття», але це набагато ширше поняття. Це і створення теплої атмосфери в оселі, і регулярні сімейні обіди при свічках, на яких збираються кілька поколінь.  Діти відчувають увагу, підтримку дорослих, що робить їх щасливими і впевненими в собі. За статистикою, в середньому вони щодня витрачають 69% часу на особисті справи, що становить 16 годин. Робочий графік це дозволяє і, закінчивши роботу о 16.00, сімейні люди вже йдуть додому.

nv.ua