Суспільство

Чому в Ужгороді з’явилися японські вишні?

Незабаром на Закарпатті стартує «Сакура фест». Поки японські вишні готуються цвісти, «Карпатський оглядач» підготував інформацію про виникнення перших сакур в Ужгороді.

Перші саджанці з’явилися в мікрорайоні Галагов, що простягнувся вздовж правобережної набережної.  Його почали забудовували ще в 20-х роках минулого століття. Чеський квартал – це унікальний район Ужгорода, який вважається еталоном конструктивізму в Україні. У Чехословаччині займалися питанням благоустрою міста на високому рівні.

Мікрорайон побудували на болоті, грунт був дуже вологим, і тому в цьому кварталі зробили багато парків, скверів, площ. Чехи, розпочавши будівництво, задумалися, яке дерево найкраще підходить для того, щоб висушити грунт і підготувати його до забудовування. Науковці вивчили клімат Закарпаття, і вияснили, що він добре пасує для сакури, адже японські вишні – водолюбні рослини. Перші сакури завезли із Західної Європи, це в основному з Люксембургу й Голландії. Потрапили вони в Чехословаччину, ну а потім – і на Закарпаття.

Коли, з допомогою японських вишень, грунт достатньо обсохне, планували їх вирубати, і вже досаджувати іншими деревами. Але, Чехословаччина припинила своє існування і тому до кінця цю ідею не реалізували. Мікрорайон настільки вийшов красивим, що було вирішено японські вишні залишити. Ось чому майже всі найстаріші сакури знаходяться в чеському кварталі.

В Україні Закарпаття є найсприятливішою територією для  японських вишень з відповідним кліматом. Член президії, голова секції природного заповідного фонду Адальберт Рошко  свого часу провів аналіз, і дійшов до висновку, що «в Східній, Центральній і навіть частково Західній Європі, нема таких хороших умов для росту сакур, як у нас на Закарпатті».

Чехи завезли японські вишні в 20-х роках, а вже у 50-х, при радянській владі, садівники налагодили щеплення сакур. А щеплять їх на дикій, а також – на культурній черешні. На диких – більш довговічні.

Ужгородські сакури нічим не відрізняється від тих, що ростуть в Японії. Сакурами називаються японські вишні й черешні. З них була виведена стерильна форма японської вишні, яка не дає плоди, лише квіти.

Карпатський оглядач