Важливе Суспільство

Необхідність медичної реформи: 8 фактів (частина І)

Чи знаєте ви у чому насправді полягає медична реформа? Не лише у страховій медицині і не тільки заради безкоштовного лікування. На зустрічі із журналістами та експертами у America House в.о. Міністра охорони здоров’я Уляна Супрун розповіла про основні цілі реформи та відповіла на питання слухачів. The reforms спробував узагальнити та зробити пояснення реформи більш об’ємним.

За словами Уляни Супрун, Міністерство охорони здоров’я намагається змінити існуючу систему таким чином, щоб люди були впевнені, що у випадку хвороби вони зможуть отримати безкоштовну та якісну допомогу.

Лікарі думають, що це нормально заплатити головному лікарю за свою роботу. Пацієнти думають, що це також нормально, коли вони висловлюють вдячність лікарю в кишеню, не через касу. Але це не нормально.

Щоб боротися з цим явищем, 28 квітня МОЗ підписало меморандум з НАБУ щодо спільної боротьби з корупцією в системі охорони здоров’я.

Однак, очевидно, що корупцію в цій сфері можна подолати лише тоді, коли лікарі будуть отримувати гідну зарплату і не чекатимуть на “подяку” від пацієнтів.

Страхова медицина та нова система фінансування

Найголовніше, що передбачає реформа – кардинальну зміну підходу щодо фінансування системи охорони здоров’я. “Ми подали чотири законопроекти щодо фінансування, щоб змінити цю систему, щоб вона не підтримувала приміщення та інфраструктуру, а оплачувала лікування пацієнтів, щоб держава виділяла кошти на лікування, а не лікарні”, – зазначає Супрун.

Якщо раніше держава виділяла гроші на лікарні та ліжко-місця, то тепер ці гроші підуть на оплату послуг наданих для пацієнтів. Для цього і запроваджується державне страхування, яке охопить всіх, хто проживає в Україні. Це не означає, що тепер доведеться сплачувати якісь додаткові кошти за страхування, адже саме за рахунок податків, і буде забезпечуватися фінансування послуг, які можна буде отримати в лікарні. “Громадяни не мусять шукати якусь страховку, вони є автоматично застраховані, бо проживають в Україні”, – зазначає Супрун.

Медична допомога на первинній ланці буде повністю безкоштовною. Сімейні лікарі, педіатри, або лікарі внутрішньої медицини, які надають певний перелік послуг, будуть отримувати фінансування за кожного пацієнта, який підписує з ними контракт. Пацієнт нічого не платитиме цьому лікарю. Це ж саме стосується екстреної та паліативної допомоги. “Ця допомога є безкоштовною, бо ви вже заплатили за неї вашими податками”, – зазначає Супрун.

На вторинній та третинній ланці медичної допомоги всі послуги будуть оплачуватися по єдиному тарифу, незалежно від місця проживання. Також передбачається можливість часткової оплати державою деяких послуг та наявність пільгових програм для вразливих верств населення.

Розпорядником бюджетних коштів, які виділятимуться на фінансування послуг, буде нова структура – Національна служба здоров’я. Коли пацієнт обирає свого лікаря та лікарню, саме ця служба і буде виділяти кошти на його лікування.

Зарплати лікарів

З переходом до нової системи, зарплата лікаря буде напряму залежати від кількості пацієнтів, які до нього звертаються. В середньому на одного пацієнта держава виділятиме 210 грн на рік. При цьому норма для лікаря буде становити 2 тис. пацієнтів.

Для педіатрів кількість становитиме 800-900 пацієнтів. Вони отримуватимуть на одного пацієнта більше (наприклад не 210 грн., а 270 грн.), оскільки вони мають більше роботи та навантаження. Це ж стосується і лікарів, які працюватимуть з літніми людьми.

Оплата буде надходити щомісяця. Пацієнт має підписати з лікарем договір. Якщо ж лікар не сподобається пацієнту, то він може раз в місяць змінити його, та почати лікуватися у іншого. Відповідно і оплата по ньому перейде до іншого лікаря.

Що стосується медсестр, то їм заробітну платню буде виплачувати лікарня, або лікарі, з якими вони працюють.

Зважаючи на те, що Президент уже підписав закон 2309а-д, який передбачає автономізацію медичних закладів, вони перетворяться свого роду на некомерційні підприємства. Це означає, що вони матимуть інше адміністрування всередині свого закладу і не будуть залежні від свого власника, наприклад якщо це міська чи обласна лікарня. Вони зможуть отримувати фінансування від інших джерел.

Призначення головних лікарів

Одна з майбутніх змін стосується призначення головних лікарів. Зараз, спільно з антикорупційними неурядовими організаціями, МОЗ займається створенням нової системи, за якої головних лікарів будуть не просто призначати, а відбирати за результатами конкурсу.

За словами Супрун, це має бути система відбору, за якої головними лікарями будуть ставати найкращі та найбільш ефективні менеджери. “Людину на цю посаду призначатиме не Районна рада, а конкурсна комісія, яка розглядатиме всіх кандидатів, їхні плани розвитку лікарні, талант та досвід. За результатами буде відбиратися найкращий”, – зазначає в.о. Міністра.

Ще одним нововведенням стане поява нової посади – адміністративного директора лікарні. Це робиться для того, щоб головний лікар міг займатися безпосередньо лікуванням пацієнтів та медичними справами. Натомість, окрема людина буде займатися адмініструванням, фінансовими питаннями. Відокремлення цих функцій дозволить підвищити ефективність управління в медзакладах. Таким чином в лікарні буде два директори – “адміністративний та медичний”.

Електронна система охорони здоров’я

Ще одним важливим кроком стане запровадження Електронної системи охорони здоров’я, яка включатиме реєстр пацієнтів та лікарів. Реєстр, в свою чергу, міститиме електронну картку з історією хвороби пацієнта. Це нововведення дозволить лікарям отримати доступ до інформації про пацієнта з будь-якого комп’ютера, підключеного до Інтернету. Єдина система покликана також з’єднати вже існуючі реєстри в деяких містах та лікарнях.

Розробкою такої системи займається окремо створений підрозділ при Міністерстві охорони здоров’я, завдання якого – зробити її простою та зручною у користуванні, щоб лікарі витрачали якнайменше часу на її заповнення та звітність. За словами в.о. Міністра, вже створено базову версію продукту, який поки що передбачає лише можливість реєстрації лікаря та переліку його пацієнтів. Також пройшли тестування цієї системи та навчання деяких лікарів, як правильно користуватися нею.

Зрозуміло, що для того, щоб користуватися цією системою необхідно мати доступ до інтернету. Тому в бюджеті на 2018 рік буде закладено кошти на інвестиційні проекти. МОЗ сподівається, що частина таких проектів буде спрямована саме на проведення інформатизації лікарень: закупівлю комп’ютерів та обладнання, підключення до інтернет