Суспільство

Чому американські школярі успішніші українських і набагато краще готові до суворого життя, ніж наші

Українська журналістка Тетяна Ворожко поділилася цікавими спостереженням щодо рівня освіти та викладання в американських школах, порівнявши їх з укракраїнськими.  

Ось список умінь, якими американці володіють з початкових класів, а більшість українців не оволоділи ними навіть після закінчення універу.

5 необхідних всім навичок, які дає американську освіту з самого дитинства.

1. Правильне розуміння тексту і вміння написати текст, який буде всім зрозумілий

Пам’ятайте, як в молодшій школі вчителі перевіряли швидкість читання? І той липкий страх, який розливався по хребту школярів молодших класів, які ще не навчилися читати швидко? В американських школах не перевіряють, як швидко школярі читають. Там відточують більш важливий навик: вміння розуміти текст. Предмет так і називається – читання і розуміння. Після того, як дитина прочитала текст, вона повинна відповісти на питання: хто головний герой? що він зробив? чому?

У старших класах вчать читати і розуміти наукові статті, в першу чергу, соціологічні та статистичні, а також самостійно писати анотації до наукових статей.

Це зовсім не схоже на ту освіту, яка  залишиллася ще  з радянських часів.  Українські вчителі зазавичай задають такі питання: що хотів сказати автор? Це питання, навпаки, шкодить, тому що змушує шукати соціально-політичний підтекст, який в творі міг бути, а міг і не бути. Краще говорити про те, що автор зміг сказати своїм твором.

Велика увага в Штатах приділяють вмінню писати зрозумілі тексти з хорошою структурою. Бажано, щоб вже з першого речення було зрозуміло, про що цей текст. Одна думка – одне речення. Один аргумент – один абзац. У першому реченні наводимо аргумент, в наступних підкріплює його. Це економить час читача.

Звичайно, ці принципи стосуються не всіх текстів, наприклад, до художньої літератури вони не мають відношення.

2. Уміння робити презентації
Вчити робити презентації в американських школах починають вже у другому класі. І це не переказ глави з книги, це самостійно підготовлений  текст. А найперше, чого вас навчать в американському “універі”, це робити презентації, виступати з промовами на будь-яку тему і перед будь-якою аудиторією.

Приклади і прийоми вдалих публічних виступів описані в багатьох статтях і книгах, тому освоїти прийоми, які використовували кращі оратори в історії людства, не так вже й складно.

Промови багатьох американських президентів і громадських діячів вважаються одними з кращих в історії. Ось приклад такої мови – уривок з виступу Мартіна Лютера Кінга, борця за права чорношкірих в США. Ця промова відома під назвою “У мене є мрія”.

 

3. Швидкісний набір тексту на комп’ютері
Американські студенти набирають текст зі швидкістю професійних стенографісток. Цьому можна навчитися – існують програми, які навчають набирати текст всіма десятьма пальцями замість двох, а також набирати,  не дивлячись на клавіатуру.

Американська журналістка Меган Келлі в книзі своїх мемуарів написала, що мати двічі відправляла її на курси швидкісного набору. І частково саме завдяки цьому вона зуміла зробити відмінну кар’єру.

4. Нетерпимість до плагіату і списування
Найпростіший спосіб вилетіти з університету або зіпсувати свою кар’єру на Заході – це видати чужі думки за свої, списати або “змухлювати” якимось іншим чином. Американська освіта приділяє велику увагу роботі з джерелами, правильному позначенню джерел в тексті і переказу. Великі цитати не вітаються, але навіть коли ви розповідаєте чужі думки своїми словами, необхідно позначати їх автора.

5. Уміння вести дебати, викладати свої думки і поважати опонента
У США дітей вчать формулювати, презентувати і відстоювати свою позицію. І робити це з повагою до опонента. У школах існують сократичні семінари (названий так на честь давньогрецького філософа Сократа). Їх основні принципи – це формальність, використання логіки і гнучкість. Діти звертаються один до одного ввічливо – містер і міс, і не бояться змінити свою точку зору, якщо аргументи опонента виявляться більш переконливими.

У США, де професія юриста вважається престижною, а суд – це практично театральна вистава, вміння вести дебати цінується високо. Але також цінується і вміння уникати дебатів там, де вони не потрібні. Ці навички прищеплюють повагу до іншої людини, до іншої точки зору, а також до інтелектуального продукту, який цінується не менше, а, може, навіть більше, ніж матеріальні об’єкти. В англійській мові навіть існує вираз – “Давай погодимося, що ми не дійдемо згоди”.

Якщо глобально порівнювати українське і американську освіту, то основна відмінність в тому, що американців з дитинства вчать презентувати себе, показати свої найкращі сторони. Напевно більшість бачили презентації нових продуктів Apple, які проводив Стів Джобс, або хоча б чули про те, що це відмінні презентації, яких з нетерпінням чекають журналісти і фанати “епла” – не стільки заради нового айфона, скільки заради того, щоб послухати, що він скаже. Але вмінню виступати так, як Джобс, вчать всіх американців!

Також американців навчають відповідальності. Якщо в Штатах студентам навіть не прийде в голову списувати, то 90% українських студентів займаються плагіатом. Українські вчені та професори теж безсовісно крадуть чужі ідеї і видають їх за свої.

Система освіти – предмет суспільного договору. Американці впевнені, що їм потрібна освічена молодь, у якої будуть перспективи на ринку праці всередині країни і на світовому рівні. І що американська наука повинна бути однією з кращих в світі. Вони цього домоглися. Українці дуже хочуть, щоб в української молоді були перспективи на ринку праці і розвинена наука, але добитися цього не виходить 27 років. Можливо, тільки реформ освіти, яких у нас було вже повно, для цього мало, і потрібно, щоб українські студенти теж вилітали з універу за плагіат, а в універах вчили презентувати себе? Ми можемо ще багато років винаходити велосипед.

https://businessviews.com.ua