Економіка

Чи запрацює ринок електроенергії в Україні?

Депутати Верховної Ради України проголосували за прийняття Закону “Про ринок електроенергії”.

За його прийняття проголосували 277 народних обранців. Закон має позитивні новації. Наприклад, в частині приєднання до електромереж – спрощуються умови приєднання при самостійному проектуванні, скорочуються терміни процесу приєднання та інше.

Як показує світова практика, лібералізація ринків завжди призводить до зростання тарифів для споживачів. Саме тому підвищення ціни і тарифів на електроенергію в перспективі – це не ризик, це – об’єктивна реальність.

Серед можливих наслідків – зміниться конфігурація нічного споживання. Нічні години низького споживання можуть бути запропоновані за вищу ціну. Якщо відбудеться скорочення нічного ринку, це означатиме, що нічна ціна зростає.

В свою чергу години пік визначатимуться тепловою генерацією, яка у нас на 70% контролюється ДТЕК. Саме він визначатиме маржинальний прибуток в годину пік споживання складом своїх вугільних блоків.

Великі споживачі перейдуть на прямі договори з генераторами. Прямі договори будуть дешевшими оскільки генератор буде зацікавлений у тому, щоб продавати великі обсяги електроенергії.

Велика ймовірність, що закон про ринок електроенергії дозволить зайняти перед європейськими партнерами позицію, мовляв, “ми йдемо ринковим шляхом”, але на практиці його імплементовано не буде.

Одна із причин – закон спровокує соціальну напругу у суспільстві і чергову хвилю зростання тарифів, а перед виборами у цьому ніхто не зацікавлений.

Якщо вдасться синхронізувати власні правила функціонування ринку електроенергії з європейськими, то європейські тарифи можуть виявитися нижчими за українські. Це стане можливим, якщо європейські виробники зайдуть на наш ринок, приміром, з дешевшою електроенергією з відновлювальних джерел. У такому випадку європейські гравці стануть більш конкурентними аніж наші і ми можемо “підсісти” на електроенергію з Європи.

VoxConnector