Суспільство

Чи доступний Тячів для осіб з інвалідністю? (ФОТОРЕПОРТАЖ)

Восени 2017 року члени обласного комітету доступності спільно з кількома студентами Ужгородського національного університету провели моніторинг доступності найбільш відвідуваних серед молоді об’єктів. Це були кінотеатри, кав’ярні, спорткомплекси, заклади охорони здоров’я, автобусні зупинки тощо, тобто ті об’єкти. які молоді люди регулярно відвідують.

Нещодавно члени комітету доступності завітали до одного з районних центрів Закарпаття – м. Тячів. Зазначимо одразу, що обійти за один день всі об’єкти членам моніторингової групи не вдалося, тому тут будуть представлені далеко не всі відомі в цьому місті заклади.

Оскільки це районний центр, то першим ділом вирушаємо до будівлі райдержадміністрації. І миттєво натикаємося на перешкоду у вигляді крутих сходів, шлаєрів замість пандуса та незручних поручнів. В самому приміщенні картина також невтішна, т.я. кабінети голови та заступників розташовані на третьому поверсі, а ліфта немає.

Щоправда ситуацію частково можна виправити. Мова йде про центральний вхід. Заступник голови Тячівської РДА розповів, що ще півтора роки тому був готовий проект сучасного пандусу, який відповідає чинним будівельним нормам. Питання лише в фінансуванні: вартість проекту складає близько 3-х мільйонів гривень.

Виходимо на площу перед РДА. Тротуар зроблений рівно, лише на окремих ділянках є сходи без поручнів. Приємно здивувало позначення бордюрів жовтим кольором, а також бордюри навколо клумб та газонів позначені жовтим. Рухаємося до пішохідного переходу і… бачимо нову перешкоду: пониження тротуарів немає, а висота велика.

Прямуємо до Управління соціального захисту населення, де зустрічаємо чимало літніх людей, кілька молодих матусь. Центральний вхід не зовсім зручний: тут кілька сходинок. але є вказівник до більш зручного входу. Спочатку він був закритий, однак після зауваження його відкрили. Прийом громадян ведеться на першому поверсі, а адміністрація знаходиться на другому, куди на жаль, потрапити досить важко.

Вирушаємо до правоохоронних органів. Районна прокуратура розташована в старій будівлі з крутими сходами. Вихід з даної ситуації – зробити кімнату прийому громадян на першому поверсі, де є запасний вхід. Тут прилегла територія велика, тому облаштувати необхідні елементи доступності цілком можливо.

А ось вхід до поліції претензій з боку членів моніторингової групи не викликав.

А ще більше порадувало. як облаштоване приміщення суду: тут є є пандус, і поручні належної висоти, таблички шрифтом Брайля, туалет на першому поверсі тощо. Єдине зауваження викликала висота, на якій розташовані таблички: їх потрібно опустити нижче.

Приміщення територіального центру соціального обслуговування також порадувало: тут є пандус з поручнями, широкі двері, просторі коридори, велика кімната, де клієнти можуть проводити вільний час.

Приємне враження справили аптеки, яких є багато в центрі міста: тут немає високих сходів ні на вході, ні власне в приміщенні. Натомість оптика підкориться далеко не всім відвідувачам: тут круті сходи, які зливаються в єдину смугу, малопомітний поручень, хоча в торговому залі просторо, світло і дуже навіть комфортно.

В Тячівському районному товаристві інвалідів зазначають, що певні архітектурні зміни (звісно, що на краще) відбулися в міській раді, а також управлінні пенсійного фонду.

Справжньою родзинкою міста, яку можна справедливо вважати еталоном доступності для осіб з інвалідністю та інших маломобільних груп населення можна вважати соціальний центр-інтернат “Парасолька”. Заклад існує вже 9 років. За цей час тут облаштоване чудове приміщення не лише для вихованців, а й для волонтерів, які час від часу приїздять сюди. Дивіться самі:

Але цей заклад заслуговує окремої уваги, т.я. тут створені всі умови для розвитку, роботи та дозвілля осіб з інвалідністю, про що читайте в нашій наступній публікації.

Карпатський оглядач