Культура Суспільство

Цікаві кінопокази, лекції, тренінги – і не тільки цим радуватиме Ужгородський центр молодіжних ініціатив

Хоча в Україні активно починають діяти молодіжні центри та, все ж таки, для більшості їх створення є незрозумілим. Уявімо собі вільний простір, де молоді люди можуть цікаво та з користю проводити свій вільний час. Такі центри можуть надавати широкий спектр послуг: проводити лекції та тренінги, організовувати літературні вечори та кіноперегляди, збирати команду для інтелектуальних ігор…  В його приміщенні кожна молода людина може проявити себе. Уявили центр? А тепер детальніше.

Ужгородський центр молодіжних ініціатив є спільним проектом управління молоді та спорту Закарпатської ОДА й волонтера Корпусу Миру США Джейн, яка працювала в Ужгороді протягом двох років.  Зараз він знаходиться в приміщенні бібліотеки для дітей «Казка», площа Богдана Хмельницького, 3.

«Оскільки місто є обласним центром і, на жаль, немає майже ніякого простору для громадських організацій або для молодих людей, ми вирішили створити цей центр, де молодь може організовувати цікаві заходи. Це поки що є не повноцінним молодіжним центром ,а тільки проектом. Простір має обладнання, котрим можна вдало скористатися, – розповідає начальник відділу молодіжної політики управління молоді та спорту Закарпатської облдержадміністрації Ірина Савченко. – Ідея створення не є новою. Такі центри існують й в інших куточках України. Особливо прогресують молодіжні простори у Луцьку та Києві. Але поки що в нашому місті не видно великої зацікавленості від ГО та молоді щось там організовувати. В Ужгородському центрі молодіжних ініціатив було проведено лише декілька заходів, хоча  така можливість надається уже з листопада».

Що таке «молодіжний центр»? В Україні їх є декілька видів: комунальні установи місцевих рад, молодіжні центри, що працюють на базі молодіжної ГО. Такий центр розташований у Луцьку та є найуспішнішим в Україні. Стосовно Ужгородського центру молодіжних ініціатив – свою діяльність він розпочав з листопада минулого року.

«Сама ідея створення простору виникла у 2015-му. Через рік почали з Джей активно працювати над написанням проекту. Потім правки, очікування та затвердження. Сама процедура, від написання до відкриття, зайняла близько року. Дуже багато паперової роботи. У закордонних установах більша бюрократія. Річні звіти про діяльність потрібно буде подавати  перші 4 роки. Корпус Миру США та уряд США хочуть знати, чи ефективно вкладені кошти, – пояснює Ірина Савченко. –  Я сподіваюся, що колись у нас буде створений молодіжний центр як комунальна установа Закарпатської ОДА. Міністерство, на даний момент, працює в цьому напрямку і вже затверджено положення про молодіжні центри. Ми періодично контактуємо з просторами інших областей».

Зараз в Ужгороді є новий волонтер Корпусу Миру США і вона допомагатиме у будуванні планів розвитку Центру.  Всі, хто займається його функціонуванням, працюють на волонтерських засадах. Студентка УТЕІ КНТЕУ Дана Гіді в Ужгородському центрі молодіжних ініціатив займається організацією заходів. Дівчина допомагає підшуковувати не тільки цікаві теми для івентів, а також і лекторів.

«За короткий період існування Центру  вже відбулось декілька кінопоказів, психологічна гра “Колесо життя” з психологом Анітою Соскидою, лекція на тему “ВІЛ – не вирок”, воркшоп “Використання інструментів ФБ” та презентація програми “Старший брат” від Львівської освітньої фундації», – ділиться один з організаторів заходів Дана Гіді. – Скільки часу зазвичай вимагає підготовка? Все залежить від складності і новизни формату події, часу для знаходження лекторів і багато різних складових частин. В середньому весь процес «від ідеї до втілення» займає близько 3 тижнів». Ми намагаємося залучати лекторів з Ужгорода й Закарпаття в цілому, але зараз здебільшого складається співпраця зі студентами та випускниками Острозької академії, лекторами зі Львова та інших міст України».

Як можна приєднатися до команди або запропонувати свій захід? Потрібіно написати на сторінку в ФБ «Ужгородський центр молодіжних ініціатив» про своє бажання стати частиною команди або ж написати про це в особистому повідомленні Дані Гіді.

Організатори інформують, що найближчими заходами буде 2-денна медіа-школа, на якій лектори  розповідатимуть про загальну журналістику, радіо, онлайн-видання та телебачення (дата проведення: 10-11 лютого, початок о 15:00). Також 24 лютого молодь очікує цікавий тренінг “Міжнародні можливості та волонтерства, написання мотиваційних листів та створення резюме”.

Будь-яка ГО, котра хоче провести захід, може домовитися з Центром. Управління молоді та спорту Закарпатської ОДА сприятиме цьому.  Щоб організувати івент, потрібно написати на Управління лист-звернення, де вказується запланований захід, дата і час. Коли проводять ввечері події, бібліотека працює довше, тому потрібно заздалегідь попереджувати

Створення молодіжного центру, простору чи хабу, має бути ініціативою самої громади та молоді. Для того, щоб відкрити молодіжний центр, потрібна ініціативна група, котра звертається до міської ради чи створює власну ГО. Вона повинна розуміти стратегію розвитку, прогнозувати: хто і які заходи там проводитиме. Молодь повинна мати уявлення, що це лише стартовий ресурс. Існування молодіжного простору неможливе без культурних заходів, котрі в ньому проводяться. Відкриття молодіжного центру – це тільки старт. Його багаторічна діяльність – праця не однієї людини.

Яна ТЕГЗА

Карпатський оглядач