Суспільство

Хустські школярі потрапили до фіналу всеукраїнського  освітнього проекту

Задум зробити освітню платформу,  яка охопить всі області (в тому числі й Луганську та Донецьку), почали реалізовувати в минулому році. До цього проект існував рік тільки на Сході. Однак він так сподобався учням і набув популярності, що вирішили його зробити масштабнішим, тобто – всеукраїнським.

При виборі учасників організатори зупинилися на маленьких містах, не брали до уваги населені пункти, у яких налічується більше 250 тис. жителів, обласні центри та села. Умови такі – одна команда представляє одну школу, складається із 15-ох учнів з 7-их по 11-ті класи (по троє з кожного) та одного вчителя-модератора, якого школярі обирають самостійно.

BannerVU

Стартував освітній проект у вересні. За перші два місяці осені кожен учасник мав пройти особисту реєстрацію на сайті «Відкривай Україну». Згодом відбувалося формування команди, обрання капітана, назви та логотипу. Головним і насиченим виявився зимово-весняний період, під час якого проходили для школярів онлайн-навчання та реалізація двох проектів: однин мав стосуватися школи, у якій учні вчяться, інший – повинен мати безпосереднє відношення до міста і бути актуальним для його жителів.

«В особистій реєстрації взяло участь близько 12 500 школярів з маленьких міст України. Розпочало навчання 428 команд із 183 населених пунктів, – повідомляє Дмитро Колесник, координатор освітніх програм Фундації соціальних інновацій «З країни в Україну». – За перший етап 216 реалізованих проектів, справилася тільки половина команд, що стартували. У лютому розпочало реалізацію міського проекту ще менше – 198 шкіл. А на сьогодні подали відео-звіт 159 команд».

Фестиваль інноваційної освіти у Львові

10

До півфіналу дійшло 46% від команд, що стартували. Нагородою для всіх учасників, які реалізували і шкільний, і міський проекти, став Фестиваль інноваційної освіти, що проходив 3 червня одразу у декількох містах України. Спочатку планували проводити півфінал у всіх обласних центрах, але для цього не було достатньо команд.

Львів радо зустрів учасників із Закарпатської, Івано-Франківської та Львівської областей. Дев’ять шкіл  на фестивалі представили перед суддями і гостями свої здійснені міські проекти. Кожна школа до реалізації задуму підійшла по-різному. А ось і список команд та їхніх ідей.
графЗакарпаття представляли дві команди – «Хустські Оленята» та «Потенціал». 
На презентацію проекту кожній команді виділили по 15 хвилин. Запитання до учасників теж входили у цей регламент.

На старті освітнього проекту команд було більше. Закарпатська область восени презентувала сім шкіл-учасників: одну з Рахова, дві з Мукачева та чотири з Хуста. Учні справилися із реєстрацією та формуванням команди. Труднощі виникли на етапі реалізації шкільного проекту, тому дійшли до півфіналу тільки учасники з двох шкіл.

2

Що зробили школярі для власних міст?

Кожна презентація була унікальною, і хоч у декількох команд подібні ідеї, та реалізовувалися вони по-різному. «Стрийські Єноти» і команда «DREAM WAY» вважають, що для їхніх міст важливим є встановлення енерголавок. Для перших така лавка коштує 30 000 грн і на даний момент її ще не встановили. Калуській команді, яка навіть склала кошторис і сама розробила схему – обійшлася така інновація у 2 500 грн. Фінансову підтримку для міських проектів учні шукали у міських та районних радах, а також у меценатів.

9

Подібні проекти мали  «П’ята мандрівка» м. Сокаль та «Потенціал» м. Рахів. Обидві команди вирішили, що містянам потрібно побільше духовного розвитку і в цьому допоможе своєрідний обмін прочитаними книгами.

Команда «Carpe diem» із м. Золочів за підтримки місцевих ІТ-спеціалістів створила власний сайт.

У Сокалі завдяки команді «BLACK FALCON» тепер є молодіжний мінікінотеатр. Шляхом опитування місцевих жителів, учні зрозуміли, що молоді не вистачає місць для відпочинку. Учасники залучилися підтримкою дирекції школи, місцевої влади, провели флешмоб, тренінг з психологічної підтримки – тим самим і прославили проект серед містян. Тепер і діти, і дорослі можуть відвідувати мінікінотеатр, який знаходиться у приміщенні Сокальської школи №4.

«Together» та «Генератори ідей» серйозно взялися за благоустрій власного міста. Червоноградські учасники власноруч облаштували дитячий майданчик, а учасники із м. Жидачів зробили яскравішим пам’ятник Б. Хмельницькому, замінили біля нього бруківку, оновили герб міста а також посадили біля набережної кущі і квіти.

«Хустські оленята» до реалізації міського проекту готувалися ще взимку. На День святого Валентина організували благодійний ярмарок, тим самим зібравши кошти для облаштування пляжу. Вони і будуть осінню в Києві представляти Закарпаття.

Загалом до фіналу відбирають по одній команді з кожної області. Там учасники будуть боротися за фінансову підтримку і поїздку за кордон.

«Переможці запрошені до Києва на кількаденну загальну зустріч десь увересні або жовтні. Про це буде повідомлено учасників пізніше. Проходитиме зустріч у форматі тренінг-навчання від партнерів, ЗМІ. Фіналісти повинні презентувати свою ідею таким чином, щоб її хтось захотів профінансувати. На літо команди не будуть виконувати ніяких особливих завдань”, – розповідає Дмитро Колесник.

Активні та цілеспрямовані учні з наявністю креативних ідей, відповідальні й комунікабельні школярі, які вміють працювати в команді, патріоти рідного краю, котрі завжди турбуються про своє місто і знають усі його першочергові потреби – такими є учасники всеукраїнського освітнього проекту «Відкривай Україну». Цей проект покликаний виховувати нову молодь, що не послуговуватиметься кредом «моя хата з краю».

Яна ТЕГЗА

16

7

5

8

3

12