Суспільство

«Хустські оленята» підкорюватимуть столицю – історія успіху

Хочеш змінити світ – почни із себе, хочеш змінити школу в якій навчаєшся – розпочни з освітнього проекту «Відкривай Україну». Для того, аби у тебе пробудилося бажання щось робити, не достатньо тільки взяти участь у конкурсі. Навіть і наявність ідеї не гарантує успіху тоді, коли відсутня командна робота. «Хустські оленята» – це 15 учнів з 7-их по 11-ті класи і їхній відповідальний керівник, які не побоялися урізноманітнити свій навчальний процес чимось новим і незнаним.

Всеукраїнський освітній проект «Відкривай Україну» ставив для всіх своїх учасників одинакові завдання, основні з них – це реалізація шкільного та міського проектів. Так як освітня платформа у таких масштабах є пілотною, то учням не так легко було зразу зорієнтуватися в тому, що від них вимагають. Саме слово «проект» заставляло хвилюватися, а створення «Google-форми» для подачі повного списку учасників – викликало спантеличення. Однак немає труднощів, які не можливо здолати. Карпатський Оглядач вирішив написати про закарпатську шкільну команду «Хустські оленята», яка дійшла до фіналу освітнього проекту «Відкривай Україну» і вже восени буде боротися за фінансування їхньої нової ідеї та поїздку за кордон.

Перший реалізований проект – патріотичне графіті

UqoyB2ep7HU

Майже будь-яка ідея вимагає фінансування. Для того, аби реалізувати шкільний проект, «Хустські оленята» організували Різдвяний ярмарок. Трішки випічки, чай та новорічні прикраси допомогли зібрали близько 700 грн. Витратили кошти на фарбу для графіті. Ось так у внутрішньому дворику Хустської школи мистецтв №6 з’явився патріотичний малюнок – синьо-жовта символіка України.

Ідея другого проекту прийшла спонтанно. Спочатку думали  облаштувати лавочками територію біля замку, потім подумували про годівнички і клумби. Але випадково вирішили – облаштувати пляж на річці Ріка потрібно терміново, адже починається літній сезон. Спочатку думали про Тису, але там люди, що проживають на прибережних вулицях, взяли ініціативу в свої руки.

«Ми знали, що будемо брати участь у другому етапі освітнього проекту «Відкривай Україну», тому збір коштів організувати ще в лютому. Знову провели ярмарок, але тепер до Дня святого Валентина. Це був ярмарок смаколиків – різних тістечок, цукерок, печива у формі сердець. Учні готували випічку вдома, а в школі організували продаж, – розповідає вчитель-наставник команди Іванна Розман. – Паралельно також провели конкурс «Найкращий смаколик». Частину виручених з ярмарку коштів витратили на призи переможцям. Журі була адміністрація школи. На ярмарку зібрали 2600 грн, а 1200 пішло на подарунки. Було 60 учасників, із них вибрали 20 переможців. Інших нагородили похвальними грамотами».
Зусиллями школярів на реалізацію міського проекту зібрано1400 грн, але, зрозуміло, що для такої масштабної роботи цих коштів буде замало, тому «Хустські оленята» залучили громадськість.

Ідея міського проекту стосувалася екологічної тематики

Провели громадські слухання в Хустській центральній міській бібліотеці, де громадські активісти, депутати міської ради разом з учасниками обговорювали цей проект та обдумували, як би його найкраще виконати і яку допомогу кожен може надати.

«Ми були і в Хустській міській раді, говорили із секретарем міської ради Ерфаном Володимиром Івановичем, який нам допоміг і фінансово, й ідейно. А потім уже у соцмережах вирішили розповсюдити інформацію про всеміський суботник», – ділиться Іванна Розман.

Саму реалізацію міського проекту організували в суботу 20 травня. Повідомлення в соцмережах допомогло зібрати 60 хустян. 40 дітей і близько 20-ти дорослих людей зайнялися збором сміття та облагородженням місця відпочинку. На всеміському суботнику були учні й з інших хустських шкіл: із ЗОШ №1 та ЗОШ №3.  Хустська дитячо-юнацька спортивна школа ДЮСШ, Хустський районний центр науково-технічної творчості учнівської молоді та пластуни теж прийшли на допомогу.

041oLdILIAc

Вивезли 40 мішків сміття, поставили смітники, переодягальню та туалет. Також поставили столи і стільчики та заклали основу для спортивного майданчику. Лишилося закупити сітку. Приємним закінченням суботника було приготування бограчу. Всі залишилися задоволені.

У суботу очистили та облагородили пляж, а вже в понеділок вандали все розгромили

Через декілька днів це все зруйнували. Тому громадські активісти вирішили взяти ініціативу в свої руки та відновити те, що було зроблено. 27 травня провели ще один захід. Матеріали для відновлення подарували приватні підприємці.

Наступні дії хустської команди – це проведення у місцевій бібліотеці лекції на тему культури жителів Хуста та їхнє ставлення до навколишнього середовища. Третій етап стосуватиметься благодійництва на рівні області або й всього карпатського регіону. Про нього «Хустські оленята» розкажуть уже у фіналі.

«Для цього потрібна ініціатива та бажання. Організовувати щось корисне – дуже важка і клопітка робота. Я став більше працювати в команді. Проект додав мені впевненості» – пояснює учасник команди Михайло Росоха.

Освітній проект «Відкривай Україну» довів, що учням під силу робити позитивні зміни і на рівні школи, й на рівні міста, а міська влада і підприємці готові допомогти.

Яна ТЕГЗА

MJ3VV_J9QZ0

93lXJ2ngcWw

RtAOca-E_YY AWCIt05ryts IMG_9564 IMG_9494