Цей день в історії

Хто став меценатом найвідоміших музеїв США?

За життя Джеймс Смітсон ніколи не відвідував США, проте перед смертю виявив бажання, щоб саме в цій країні були створені установи, що сприяли б збільшенню і поширенню знань.

Джеймс Смітсон народився у Парижі близько 1765 року. У 1786 році він здобув ступінь магістра в Пемброк-коледж в Оксфорді. Він займався хімією, мінералогією, дослідженням природних явищ, написав з цих питань 27 наукових робіт. Після смерті матері він став заможною людиною, подорожував Європою і ніколи не був одружений.

Джеймс Смітсон помер 27 червня 1829 року в Італії в 1829 році і заповів всю свою власність народу Сполучених Штатів Америки (де він, до речі, ніколи не був), і побажав, щоб на його кошти у Вашингтоні були засновані інститут, національний університет, публічна бібліотека чи обсерваторія для “збільшення і поширення знань”.

В 1836 році спадок був прийнятий США і склав 11 ящиків, де знаходилося 104 960 золотих соверенів, 8 шиллінгів і 7 пенсів, колекція мінералів, бібліотека і науковий архів. Після переплавки вартість золота склала 500 тисяч доларів (більше 10 мільярдів доларів за курсом 2010 року). 10 серпня 1846 року, після десяти років дебатів з приводу того, як краще використати спадщину Джеймса Смітсона, Конгрес США прийняв рішення відкрити Смітсонівський інститут, перший заклад із системи наукових і музейних центрів, до якого сьогодні входять 19 музеїв, галерей (включаючи Національні музеї Історії природознавства, Зоологічний парк, Портретна галея, Музей авіації та космонавтики) і бібліотек по всьому світу.

Тепер це найбільший музейний комплекс у світі. Він має тісні зв’язки з іншими 168 музеями в 39 штатах, Панамі та Пуерто-Ріко, куди Смітсонівський інститут передав експонати у довготривалу оренду. Щороку Смітсонівський інститут проводить безліч пересувних виставок. Всі музеї Смітсонівського інституту, які щороку відвідує понад тридцять мільйонів чоловік, є безкоштовними і фінансуються як із спеціального фонду, так і урядом США.

У 1901 році до центральної будівлі Смітсонівського інституту з Англії привезли останки самого Дж. Смітсона. На сьогоднішній день ця будівля є інформаційним центром для всіх відвідувачів музею.

Цей день в історії