Eros Pista

Хроніка децентралізації. Сьомій ОТГ на Закарпатті бути?

Кілька місяців тому закарпатці (і не тільки) слідкували за ситуацією навколо створення Мукачівської об’єднаної територіальної громади. Після тривалих обговорень пакет необхідних документів передали на розгляд до обласної державної адміністрації. Далі настала тиша. Питання наче зависло в повітрі. Але насправді все не зовсім так. 

Сьогодні в Закарпатському Центрі розвитку місцевого самоврядування відбулася прес-конференція “Децентралізація на Закарпатті: підсумки 2018 року”.

Децентралізація VS воєнний стан

Минулої неділі відбулися вибори у 88 новостворених об’єднаних територіальних громадах. На сьогоднішній день в Україні нараховується 782 ОТГ. Крім того, сюди можна додати 22 міські громади, які утворилися відповідно до Закону України “Про добровільне об’єднання територіальних громад” (йдеться про добровільне приєднання територіальних громад сіл, селищ до територіальних громад міст обласного значення), який вступив в дію в травні 2018 року.

На жаль, вибори не відбулися в 45-ти ОТГ, що розташовані на території тих областей, де до вчорашнього дня діяв воєнний стан. Також не було виборів і на Закарпатті, хоча ще з весни 2018 року йшлося про створення Мукачівської об’єднаної громади. Однак є й інші громади, питання об’єднання яких вийшло на перший план.

Децентралізація по-закарпатськи

“На сьогоднішній день спостерігається активізація потенційних ОТГ Закарпаття, представники яких звертаються за консультацією до нашого Центру. Тому можна чекати нової хвилі звернень до обласної державної адміністрації з метою отримання відповідного висновку про створення об’єднаної громади”, – зазначив директор Закарпатського ЦРМС Іван ДЕМ’ЯНЧУК.

Щодо ситуації навколо Мукачівської ОТГ, то прийняття навесні вже згаданого вище закону, а восени – Держбюджету на наступний рік певною мірою прояснило стан справ відносно цієї досить гострої теми.

“Реформа місцевого самоврядування все ж існує. І вона впроваджується. Яскравим прикладом цьому є Мукачівська об’єднана громада. Це – лакмусовий папірець, тест на децентралізаційність області”, – зазначив в своєму виступі радник з питань децентралізації Закарпатського ЦРМС Володимир ФЕСЬКОВ.

Хоча насправді не все так просто. Процес об’єднання тривав кілька місяців, про що ми вже не раз писали. Однак в кінцевому підсумку Закарпатська обласна державна адміністрація так і не надала жодного висновку стосовно цієї ОТГ.

Прийняття Держбюджету на 2019 рік, яке відбулося 22 листопада, дало змогу говорити про те, що ця громада створена. Так, в бюджеті на наступний рік передбачено трансферти на сільські території. які приєдналися до міської території Мукачева.

Щодо інших чотирьох міст обласного значення. які відповідно до вже згаданого Закону, мали стати міськими ОТГ, то по ним поки немає результатів. Мова йде про Берегово, Ужгород, Хуст та Чоп. Скоріше за все, до цього питання керівники названих міст та прилеглих сіл повернуться вже після свят.

“Не варто забувати. що створення ОТГ на Закарпатті означає псування стосунків з ОДА”, – додав Володимир ФЕСЬКОВ.

Великоберезнянська, Виноградівська, Городільська, Нижньоселещанська та Холмківська громади пройшли всі етапи обговорення, але не отримали позитивного висновку від ОДА. Остання з цих громад – Холмківська – подала судовий позов. І вже є позитивний висновок окружного адміністративного суду щодо того, яким має бути рішення обласної адміністрації. Однак останнє слово в будь-якому разі буде за ОДА, т.я. суд не може вказувати органу виконавчої влади, які той має приймати рішення.

А що далі?

2019 рік є вирішальним для реформи децентралізації. В першу чергу це пов’язано з необхідністю прийняття перспективного плану розвитку. на прийняття такого плану, як і на добровільне об’єднання територіальних громад залишилося зовсім небагато часу. Оскільки місцеві вибори 2020 року відбуватимуться за новим принципом, то вкрай важливо, щоб ці два процеси відбулися. Перспективний план визначатиме кількість ОТГ в області, їх територіальні межі, назви. Ті громади, які так і не об’єднаються самі, пройдуть цю процедуру відповідно до чинного на момент виборів законодавства.

Але на тому перспективи змін не завершуються. Територіальний поділ Закарпаття має зазнати змін при будь-якому розкладі. Зокрема, замість 13 районів залишиться лише 4: Мукачівський, Тячівський, Ужгородський та Хустський.

Карпатський Оглядач