Транскордонне співробітництво

У Словаччині обговорили можливості використання скандинавського досвіду в розвитку Карпатського єврорегіону

Днями в Словаччині відбулася міжнародна науково-практична конференція “Інноваційне забезпечення сучасного транскордонного співробітництва Словаччини та України”.

Місцем проведення заходу організатори обрали  конгрес-центр Академії наук Словаччини, що знаходиться. В роботі конференції взяли участь представники Польщі, Нідерландів, Фінляндії, норвегії, Словаччини та України.

Серед основних питань, що піднімалися доповідачами, було й питання проекту Карпатського єврорегіону. Так, доктор соціологічних наук, директор Інституту транскордонного співробітництва (Ужгород) Сергій Устич пояснив необхідність даного проекту, окреслив ті кроки, які вже були зроблені для його реалізації. Також доповідач зазначив, що прикладом успішної реалізації подібного проекту є Баренцевий регіон.

Що ж стосується Карпатського регіону, то на сьогоднішній день робота з реалізації даного проекту призупинена. Серед ймовірних причин цього пан Устич зазначає відсутність макроекономічної державної підтримки,

Натомість зовсім протилежна ситуація спостерігається в баренцевому регіоні. До його саладу входять такі країни, як Норвегія, Фінляндія, Росія, Швеція, Данія, Ісландія. Крім того, дев’ять країн Європи, США, Канада та Великобританія мають статус спостерігачів. Успіх розвитку даного проекту багато в чому залежить і від порозуміння між його учасниками та прагматизму.

Голова Норвезького Баренцевого секретаріату Георг Ларс Фордал поділився досвідом співпраці між регіонами впродовж майже чверть століття (на початку 2018 року виповниться 25 років з часу підписання в норвезькому містечку Кіркенесе угоди про створення Баренцевого регіону). За угодою взаємодіють 13 регіонів, де проживає 5,5 мільйонів населення. Щороку на реалізацію проектів виділяється  майже 3,5 мільйонів євро.

Мер одного з норвезьких міст, яке входять до складу регіону Рюне Рафаелсен наголосив, що економічні програми розвиваються за умови співпраці між людьми. Для цього задіяний механізми безвізового режиму для сусідніх регіонів європейських країн із Росією, наприклад, між Мурманською областю й Фінляндією, Польщею та Санкт-Петербурзькою областю. Навіть зараз, коли проти Росії діють міжнародні санкції, хоч на міждержавному рівні “клімат” погіршився, проте на локальному рівні сусідніх регіонів продовжується співпраця, адже вона важлива для всіх сторін-учасників.

Робота конференції поділена на дві секції. Зокрема, заплановано розробку практичних рекомендацій на основі скандинавського досвіду щодо співпраці між країнами карпатського регіону, України та Словацької Республіки.