Культура

У Києві відкриють виставку, присвячену великому українському кобзареві Тарасу Шевченку (АНОНС)

Цього року минуло вже 203 роки з Дня народженя відомого українського пророка.

У понеділок,  о 14:30 у Національному музеї літератури України відбудеться презентація виставки “Шевченко в графіці”.

Своїми роздумами про місце Шевченка у їхньому творчому житті поділяться художники Микола Стратілат, Василь Перевальський, Катерина Штанко, Володимир Гарбуз, Олексій Базилевич.

Під час презентації виставки бандуристка Надія Боянівська виконає пісні на слова Тараса Шевченка.

Ця виставка присвячена 203-й річниці від дня народження Тараса Шевченка, її експозиція побудована на оригіналах графічних робіт відомих українських художників-граверів – класиків українського образотворчого мистецтва і охоплює період їх створення за останні 100 років.

Це роботи в різних техніках майстрів неповторної індивідуальної манери: Михайла Дерегуса, Василя Касіяна, Олександра Данченка, Мар’яна Маловського, Анатолія Базилевича, Василя Лопати, Миколи Стратілата, Володимира Гарбуза, Євгена Безніска, Леллі Мусмечі, Катерини Штанко.

Виставка представляє понад 100 творів з фондів Національного музею літератури України та роботи з приватних колекцій Василя Перевальського, Катерини Штанко, Миколи Стратілата.

Українське  мистецтво гравюри має тривалу традицію. Розквіту гравюра різцем досягла в ХУІІ-ХУІІІ ст. Ілюстратори творів Тараса Шевченка не тільки оновили цей жанр малярства, а дали поштовх його розвитку й новаторству – винайденню нових технік і прийомів гравірування. Представлені на виставці твори українських художників засвідчують їх непересічний талант, глибоке проникнення в світ Шевченкових образів, осягнення світовідчуття національного поета-пророка, розуміння особливостей його неповторної, цілісної творчої індивідуальності.

Доповнює візуальний ряд ілюстрацій в оригінальних відбитках графіки літературний ряд: факсимільне видання з офортом В.Штернберга   “Кобзар” 1840 р.; оригінал “Кобзар” 1860 р. з портретом Шевченка роботи М. Микешина; перші видання поезії Шевченка з ілюстраціями О.Сластьона (“Гайдамаки”, СПб., 1886), ІІ, ІІІ частини видання “Кобзаря” з ілюстраціями М. Микешина; “Кобзар” 1914 р. за редакцією Д.Дорошенка з 50 малюнками Б.Смирнова; “Кобзар” з ілюстраціями В.Касіяна, тощо. В 20-ті – 30-ті роки першорядні українські графіки ілюструють “Кобзарі”. На виставці – “Кобзар” з графічними ілюстраціями В.Седляра (2009). Самобутню інтерпретацію поезії Шевченка дала Софія Караффа-Корбут (“Кобзар”, 1967).

Майже кожен твір «Кобзаря» проілюстрував В. Лопата. Неповторною ліричністю дихає графіка М.Стратілата. На виставці експонується його альбом «Шевченкіана М.Стратілата. Вершинним здобутком в техніці кольорового офорту стали ілюстрації до двохтомника Тараса Шевченка «Поезії» О.Івахненка. На виставці також експонується “Кобзар” 2014 р. з ілюстраціями представників нонконформістської течії Володимира та Людмили Лободи. Стилістичною єдністю позначені ілюстровані видання художників К.Штанко та В.Гарбуза.

Виставка діятиме впродовж березня –квітня 2017 року.

Міністерство культури України