Економіка

В Карпатах у трьох селах використовують енергію сонця

У 2014 році у селах Тюдів, Рошнів та Яворів з’явились сонячні електростанції та системи вуличного освітлення, які використовують енергію небесного світила. 
Мікропроекти були реалізовані в рамках компоненти “Енергоефективність” проекту ЄС/ПРООН «Місцевий розвиток, орієнтований на громаду».
Зокрема, у селі Тюдів торік встановили сонячну електростанцію потужністю 1,92 кВт-год. та реконструювали вуличне освітлення протяжністю 3 км – 37 стовпів та 34 ліхтаря. Надлишок електричної енергії Тюдів може використати на одну з бюджетних установ, відповідно до угоди з ПАТ “Прикарпаттяобленерго”.
Згідно з даними на 20.04.2015 року, сільська сонячна електростанція виробила 576 кВт-год, за які було сплачено 115,2 гривень  – і, відповідно, зекономлено 737 гривень. Як результат, нині 3 км освітленої дороги обходиться Тюдову майже безкоштовно.
На реалізацію ініційованого громадською організацією «Добробут Тюдова» проекту було залучено 219,801 тис. гривень.
У 2014 році також була встановлена сонячна електростанція (СЕС) в селі Рожнів. Установка потужністю 9,6 кВт-год нині забезпечує електроенергією дитячий садок «Сонечко». Для реалізації проекту був проведений енергоаудит будівлі, отримано технічні умови, завдання та дозвіл від ПАТ “Прикарпаттяобленерго”.
Наразі вироблену СЕС електроенергію Рожнів віддає у загальну ЛЕП із обліком системою ЛУЗОД і розраховується за дитсадок за ціною 0,2 грн за 1 кВт (ціна транспортування ЛЕМ ПАТ “Прикарпаттяобленерго”). Як і у першому випадку надлишок сільрада може використати на будь-яку бюджетну установу.
У високогірному селі Яворів облаштували 21 вуличний ліхтар на сонячних батареях. Наразі автономне освітлення найбільш проблемних місць, де немає ЛЕП, покращило безпеку на гірській, зигзагоподібній дорозі.
 Джерело: eco town.