Економіка Суспільство

Українці думають, що вони “виживають”

Опитування показує, що українці вважають себе бідними. Безумовно, рівень доходів в державі низький, але невже аж 74% бідняки? З іншого боку, половина, а не 74% відзначили, що коштів вистачало лише на харчування. І це резонує з даними про те, що половина витрат середньої сім’ї йде на їжу.

Четверть тих, хто вважає себе бідними це – 30% сімей з найвищим рівнем доходів. Вони мають загалом ресурсів (різні грошові доходи + пільги, доходи від продажу майна тощо) понад 5 тис. грн. на особу в місяць. Люди з таким доходом складають більшість серед тих, хто назвав себе середнім класом або не бідними.

Відповіді на питання про класову приналежність залежать від формулювання. В опитуванні Центру Разумкова у кризовому 2014 році понад 40% віднесли себе до середнього класу. Інші варіанти відповіді були: «нижчий», «робітничий» та «вищий клас».

Центр Разумкова розробив прості й адекватні критерії середнього класу.

Це люди які:

– вважають себе середнім класом (за підсумком кількох різних питань)

– оцінюють свій дохід як “в цілому вистачає на життя”

– мають вищу або середню спеціальну освіту

– відчувають спільність інтересів з середнім класом

– в їх оточенні переважає теж середній клас.

І такими виявились 14% українців. В 10 разів більше, ніж за даними Держстату. Вочевидь, люди не хочуть асоціювати себе з “нижчим класом”, але не соромляться назвати себе “бідними”.

Більше читайте в Тексти.org.ua.