Цей день в історії

Українсько-польська перемога над більшовиками або “Диво на Вислі”

Результати однієї битви здатні вирішити хід всієї війни. Так сталося і під час російсько-польської війни 1920 р.

У квітні 1920 року був підписаний Варшавський договір. В ході цього Друга Річ Посполита і Українська Народна Республіка уклали секретну військову конвенцію. Вже 25 квітня вони почали спільні бойові дії проти більшовицької Росії. Несподіваність атаки і перевага у живій силі принесли перші перемоги. 6 травня польсько-українське військо увійшло до Києва. Але контрудар російських військ в Білорусії змусив Польщу перекинути війська з України і польські та українські частини були зупинені на лінії Вишгород – Бориспіль.

Протягом місяця на фронтах спостерігалося затишшя, протягом якого ударне угрупування більшовиків у Білорусі пововнилося двома арміями, 4 липня 1920 року вони перейшли до наступу, прорвали польську лінію оборони. 11 липня більшовки захопили Мінськ, 14-го – Вільно, 23 липня – Пінськ, що створило плацдарм для подальшого наступу на Варшаву. Одночасно на Україні більшовики 9 липня зайняли Проскурів, 12-го – Камянець-Подільський. Останнє давал підстави починати підготовку до взяття Львова, який захищали три польські дивізії і українська армія під командуванням генерала Михайла Омельяновича-Павленка.

У перші дні серпня на колишній польській території, що знаходилася у формальному підпорядкуванні Польревкому, було створене ЧК, сформовані революційні трибунали і розпочалось створення Польської Червоної армії під керівництвом більшовика Романа Лонгви.

13 серпня 1920 року 200-тисячна російська армія під командуванням Михайла Тухачевського розпочала наступ. Бойовики зламали першу лінію польської оборони, зайняли містечко Радзимін за 23 км від Варшави, після чого розділилися на дві частини, одна з яких рушила в бік Праги, а друга почала обхід польської столиці з півночі. Того ж дня польська розвідка перехопила наказ про наступ на Варшаву і зранку 14 серпня, випередивши росіян, дві польські армії ударили у місце розділення двох армій Тухачевського, а в ніч на 15-е – двома резервними дивізіями зайшли у радянськи тил

Цей день в історії