Економіка

Україна успішно бореться з корупцією про це пишуть закодонні ЗМІ

Ось кілька прикладів:  Авторитетне західне видання, яке читають всі ділові люди планети, пише, що в України є серйозні успіхи в боротьбі з корупцією. Ви скажете, що хотілося б більшого, і ми погодимося. Але іноземні інвестори довіряють The Economist, а не нам з вами.

Результат пошуку зображень за запитом "корупція в україні"
Сьогодні Україна бере участь відразу в двох війнах: на сході проти Росії і всередині країни – проти однієї з найбільш корумпованих систем серед пострадянських країн.
“Нафтогаз” позбувся впливу олігархів
“Нафтогаз” – найбільша державна компанія, яка колись уособлювала корумповану систему країни. Американський Фінансист Джордж Сорос назвав її “чорною дірою українського бюджету”. Її нинішній керівник Андрій Коболєв зумів усунути вплив олігархів, які довгий час були зацікавлені в контролі над найбільшої енергетичної компанії України.
 
Перші кроки в цьому напрямку почалися в 2015-му році, коли керівництво “Нафтогазу” повернуло контроль над компанією “Укрнафта”. Через неї впливовий українських олігарх Ігор Коломойський, який володів 43% акцій, продавав нафту своїм підприємствам за заниженою ціною. В результаті контролю групи “Приват” над ключовими аукціонами, тільки в липні 2015 го держава втратила 540 млн гривень, а середня цифра втрат за рік сягала понад 3 млрд. Щоб усунути корупцію, Верховна Рада прийняла зміни до закону про акціонерні товариства, який дав можливість “Нафтогазу”, який володіє більше 50% акцій “Укрнафти”, самостійно ініціювати збори акціонерів.
 
У відповідь на це Коломойський направив під будівлю компанії групу невідомих бійців, які забарикадувалися всередині офісу. Однак його спроби повернути собі контроль над “Укрнафтою” провалилися, а нові правила проведення аукціонів дозволили усунути в них корупційну складову.
 
Ефективність управління “Нафтогазом” доводить і те, що до кінця 2016 року компанія стала найбільшим платником податків, заплативши до бюджету близько 60 млрд гривень. Крім цього, “Нафтогаз” припинив імпорт російського газу ще в листопаді 2015 го і почав поставки з Європи.
 
Однак найбільшою перемогою “Нафтогазу” можна вважати перемогу в Стокгольмському арбітражі – скасування умови “бери або плати” в контракті з “Газпромом”. Перш за все це дозволило Україні заощадити 34,5 млрд доларів, які російська компанія вимагала виплатити за поставлений газ.
Знищено корупцію при закупівлі ліків через МОЗ
На держпрограми із закупівлі ліків будувалися одні з найсерйозніших корупційних схем в МОЗ – закупівлі проходили через пов’язані з чиновниками компанії. З огляду на, що в Україні один з найвищих показників поширення ВІЛ і купи інших проблем, ця корупція загрожувала життю сотень тисяч хворих. Громадська організація “Пацієнти України” порахувала, що від нестачі ліків в Україні щодня гине до 1 600 чоловік.
 
З 2016-го року міністерство передало закупівлі британської компанії Crown Agents і двом представництвам ООН в Україні. Практика закупівель через міжнародні організації виправдала себе ще 10 років тому, коли послугами приватних компаній користувалися країни Африки.
 
В результаті тільки за перший рік витрати на ліки знизилися на 38% без втрати якості. Якщо раніше на одну програму доводилося в середньому 2-3 постачальника, то Crown Agents змогла особисто здійснити близько 30. Закупівлі стали більш ефективними, відкритими і прозорими.
 
Як стверджують моніторингові організації, Crown Agents змогла знизити ціни на препарати для боротьби з онкологією, які штучно роздувалися колишніми чиновниками. Що стосується інших підприємств, то вони теж досягли успіху в економії державних коштів. Програма розвитку ООН зуміла заощадити 4 млн доларів на контрактах із закупівлі ліків від ВІЛ, туберкульозу та інших інфекційних захворювань.
 
Аудиторська служба Crown Agents заявляє, що цін були завищені не тільки через корупцію, а й з-за неефективного бюрократичного апарату міністерства, який повинен був аналізувати ринок ліків в Україні.
 
 
Здається, що цих досягнень занадто мало. Але проблема полягає в тому, що у війні з корупцією неможливо перемогти, використовуючи танки і артилерію. У міру посилення тиску на нечесних чиновників система щосили починає чинити опір.
 
Деякі політики намагаються боротися з авторитетними українськими антикорупційними організаціями. Пару тижнів тому депутат від Народного фронту Павло Пинзеник запропонував забрати у Центру протидії корупції статус неприбуткової організації. Цей центр отримав десятки іноземних грантів і брав участь в тиску на українську владу, щоб ті створили Спеціалізовану антикорупційну прокуратуру.

Джерело: http://businessviews.com.ua