Важливе Економіка Політика

Україна розвиває газовидобвну галузь ( ІНФОГРАФІКА+ ФОТО)

Уяви: молодий, працездатний хлопець з хорошою освітою в 20 років ніде не працює, а гроші позичає у сусіда. Голова є, сила є, йому б знайти роботу з хорошою зарплатою, а він вганяє себе в борги. Дивно, правда? Так ось, Україна протягом багатьох років вела себе в газовій галузі точно як цей хлопець.

Україна в минулому вже була газової наддержавою
У 1975 році українські родовища сумарно видали рекордні 68 мільярдів. кубометрів, але після початку видобутку газу в Сибіру в Україні видобуток майже не розвивалася, а газ пішов не з заходу на схід, як раніше, а зі сходу на захід.
 

 Замість експортера газу країна стала транзитером – у нас треті в світі газосховища після США і РФ
До початку 90-х Україна, володіючи серйозними власними запасами, міцно сиділа на нафтогазовій голці РСФСР-Росії. Зате стала найбільшим транзитером газу в Європі, а вироблені родовища стали основою для створення системи газових сховищ для накопичення та подальшої перекидання газу в різні європейські країни. Сьогодні Україна має 12 підземних сховищ ємністю 32 мільярди кубометрів.

Вже за часів незалежності Україна продовжувала фінансувати “Газпром” і вбивати свою здобич
По-перше, Україна купувала дорогий російський газ. Недавнє рішення Стокгольмського арбітражу підтвердило, що ціна була завищена. При цьому відносно дешевий вітчизняний газ переважно прямував на побутові потреби, а найдорожчим російським харчувалася промисловість, тобто найбільш платоспроможний сектор споживачів.
 
По-друге, експорт українського газу довгі роки був заборонений. І навіть обгрунтування для цього виглядало як би логічно: для себе ж не вистачає, як же ми будемо продавати іншим? В результаті грошей не було, і навіть те, що в 2011 році експорт таки був дозволений, що не стимулювало газовидобувну промисловість – квоти були нульовими. Тобто експорт як би є, але насправді його немає.
 
Експорт російського газу, який ми купували у “Газпрому” теж був під забороною згідно з контрактом Путіна-Тимошенко.
 
Низька енергоефективність, низькі тарифи на газ для населення, які компенсуються високими для промисловості, заборона експорту – все це не дозволяло забезпечити економічно обгрунтований тариф для видобутку газу, а значить, грошей для інвестицій у видобуток не було. Ось тобі приклад з реального життя, щоб ти зрозумів наслідки: застарілий парк бурової техніки 70-х років практично виробив свій ресурс, до 2020 повинна бути списана половина з 77 бурових установок. Порівняй, в якому стані знаходяться вишки в Україні та Росії.

За останні роки ціна газу впала вдвічі, але ми цього не відчули, тому що тепер зі своєї кишені оплачуємо інвестиції в галузь, так і не зроблені за всі роки нафтогазового бенкету.


 
Нашу газовидобуток гальмує окупація Криму та відсутність видобутку сланцевого газу на Донбасі
На півострові і на морському шельфі в 2013 році видобуто 1,65 мільярдів кубометрів газу і планувалося видобувати більше 2 мільярдів кубометрів. З огляду на, що зараз “націоналізований” “Чорноморнафтогаз” ці 2 мільярди видобуває, значить, плани були реалістичними.
Одномоментно на баланс видобутку в Україні ця втрата не вплинуло, бо тоді видобуток в Криму тільки підтяглася до споживання газу кримчанами, але можливий вихід на видобуток в 2,5 мільярда кубометрів означав би, що видобуток перевищує споживання. І ці кубометри точно допомогли б Україні стати енергетично незалежною.
Видобутку сланцевого газу на півночі і сході України теж не відбулося, але оскільки точні обсяги покладів невідомі, предметно говорити про втрачені можливості рано – різні джерела називають різні обсяги.


 

Але навіть незважаючи на втрату родовищ, Україна змогла відмовитися від імпорту газу з Росії


 

Імпортні закупівлі газу обходяться дуже дорого навіть з урахуванням падіння цін
З 2016-му році було закуплено 11,9 мільярдів кубометрів газу на суму $ 2,2 мільярда доларів. Що значить, коли така величезна сума щороку йде за кордон? По-перше, негативне сальдо в торгівлі з іншими країнами. З 2016-му ми закупили товарів на суму в $ 2,9 млрд більше, ніж продали.
По-друге, такий обсяг йде з країни валюти негативно впливає на гривню. Володимир Гройсман вважає, що відмова від покупки газу в інших країнах зміцнив би національну валюту до 18,5 за долар.
 
У будь-якому випадку собівартість власного газ як мінімум в 2 рази нижче за закупівельну ціну імпортного, а видобуток на своїх родовищах ще і дає потужний мультиплікаційного ефекту, так як частина цих грошей залишиться всередині власної економіки.
Але вже через 3 роки Україна не доведеться купувати газ у інших країн
Відповідно до Концепції розвитку газодобувної галузі, в 2020 українські компанії, і державні, і приватні, повинні добувати 27,6 мільярда кубометрів газу. Якщо використовувати газ ефективно і розвивати зелену енергетику, цього для українських потреб вистачить, газ у інших країн купувати нам більше не доведеться.

Правда, поки що ми трохи відстаємо від графіка: у I кварталі видобуток склав близько 5,1 мільярда кубометрів, приріст у порівнянні з минулим роком склав всього 0,5%. Щоб виконати плани, за підсумками року потрібно збільшити видобуток більш ніж на 8%.
Це реально – на території України зосереджено 5% світових нафтогазових запасів
Цікаво, що на Дашавське газове родовище натрапили тоді, коли шукали не газ, а сіль.
 

Україна буде бурити більше свердловин …
Для того, щоб отримати більше газу, потрібно бурити нові свердловини. Власного парку “Укргазвидобування” для швидкісного буріння недостатньо, до того ж частина бурових машин модернізуються. Тому для того, щоб розширити обсяги буріння, вирішили залучити іноземні компанії. Причому сьогодні залучити компанії з гарною репутацією і найсучаснішим обладнанням можна за відносно невеликі гроші: на ринку сервісного буріння зараз стагнація і Україна – це одна з небагатьох країн, де є заявлений обсяг буріння в 200 нових свердловин.
Конкурс був оголошений ще в кінці жовтня минулого року. На виставлені державної “Укргазвидобування” заявки на 15 бурових установок на 90 свердловин вартістю 13 млрд грн претендували півтора десятка компаній.
Часто проблеми створює сама ж Україна. Зокрема, в Полтавській області депутати облради не дали дозвіл на проведення робіт на 15 нафтогазових ділянках, які, за даними компанії, за рік можуть дати 1 млрд кубів газу. Їх приклад наслідували харківські депутати, які відмовили в дозволі розробки 6 ділянок.
… і добувати біогаз
Споживання газу в Україні в 2016 році склало близько 32,3 млрд.


 

 
При цьому власний видобуток до 2020-го року повинна скласти більше 27 млрд кубометрів. Навіть якщо це трапиться, а деякі сумніви є, залишається діра приблизно в 6 млрд кубометрів. Заходи з підвищення енергоефективності дозволить скоротити цю різницю, але навряд чи обнулить її.
 
Отримати більше газу можна шляхом переробки різних біологічних відходів, починаючи від його уловлювання на сміттєвих полігонах ТПВ і закінчуючи величезним сільськогосподарським сектором з його мільйонами тонн щорічно одержуваної біомаси. Згідно з Національним планом дій з відновлюваної енергетики, до 2020 року пропонується замінити 7,2 млрд кубометрів природного газу біопаливом, в тому числі і біогазом. 1 кубометр природного газу дає стільки ж тепла, скільки 1,5 кубометра біогазу.
 

 
За оцінками Німецької ради з питань біогазу, потенціал заміщення природного газу в Україні оцінюється в 26,5 млрд кубометрів.
 
Яких новин чекати українцям в найближчому майбутньому в газовій сфері, крім повідомлень про збільшення власного видобутку? В першу чергу – нових фейків. Кілька років поспіль нас лякали, що Україна замерзне без російського газу. В майбутньому спробують переконати, що свого газу не вистачить, він поганої якості або придумають ще щось. Те, що хлопець виріс і перестав позичати гроші у сусіда, цього сусіда дуже турбує. Тому що як Росія постраждала від відмови України купувати газ безпосередньо у неї, так постраждає і від нашої відмови купувати газ у Європи – адже в Європу його поставляє в тому числі Росія.
 
Зараз ми якраз готуємо новий інфографіческій довідник “Енергетика України”. У ньому за допомогою яскравої і зрозумілою інфографіки розповімо і про газ, і про інші джерела енергії, завдяки яким кожен в наших квартирах є світло і тепло. Це перша спроба в Україні уявити складну енергетичну галузь так, щоб її зрозумів навіть не експерт. Якщо хочеш отримати довідник – кликни по банеру нижче і залиш свою пошту. Ми відправимо на неї довідник, як тільки він вийде.

 

businessviews:http://businessviews.com.ua