Без рубрики

Україна. Минуле та теперішнє

Українe в Європі знали ще до того, як Росію стали називати Росією, а українці раніше жили на куди, більших територіях, ніж зараз. Для вас представлені контури сучасної України з картами давнини щоб зрозуміти, як виглядала Україна в минулому.

 

Серед карт є карта 1918 року, на якій намальовані кордони сучасних областей!На найдавніших картах ви не знайдете назви Україна – тоді наша країна називалася Русь. Хоча слово Україна вже існувало. У XII столітті в Іпатіївському літописі автор пише про смерть переяславського князя Володимира Глібовича в 1187 році: ѡ ньому ж Оукраїна много постона (про нього ж Україна багато горювала). А в 1189 році князь Ростислав Берладник приїхав в Україну Галицьку: … пріѣхавшю ж емоу до Оукраінѣ Галічькоі.

У Галицько-Волинському літописі сказано, що князь Данило “забрав Берестій, і Угровськ, і Верещин, і стопи, і Комов, і всю Україну” (і пріӕ Берестії. І Оугровеск’. І Верещін’. І Ст҃олп’ Комов’. І всю Оукраіноу).

Найвірогідніше виглядає версія, згідно з якою слово “Україна” (або “Україна”) в ті часи означало країну, князівство. Детальніше про це можна прочитати тут.

Згодом назва “Україна” стало позначати цілком конкретну країну і конкретний народ, поступово розповсюджені на всі території, де живуть українці, витісняючи старовинне слово “Русь”, “русини”, “руські”. В Галичині цей процес остаточно завершився тільки після Другої світової, в Закарпатті багато хто до цих пір називають себе русинами.

А ту країну, яка потім стала Росією, на європейських картах довгий час позначали як Тартария або Московія (навіть після того, як Велике князівство Московське офіційно стало називатися Російським Царством).

Давайте подивимося на стародавні карти нашої країни і дізнаємося, який тодішні картографи бачили Україну.

На жаль, не для всіх історичних епох можливо знайти відповідні оригінальні карти, тому кілька взяті з атласів.

1. Часи зародження Русі

На початку свого існування Русь ще не була централізованою державою, але про неї знали в світі – в 838 році до Константинополя прибуло посольство з Русі, а через кілька десятків років наші предки воювали  з Візантією.

Русь простягалася далеко за межі сучасних кордонів України. Втім, влада князя була далеко не абсолютною – підконтрольні йому племена постійно повставали проти Києва.

В цей час в Європі:

 • 711 рік – мусульмани почали завойовувати Піренейський півострів;
  початок IX століття – хорвати прийняли християнство;
 • 843 рік – найпотужніше європейська держава останніх декількох століть – Франкська держава – розділене на 3 частини – Західно-Франкське королівство (провісник сучасної Франції), Східно-Франкське Королівство (попередник Священної Римської Імперії і Німеччини) і Серединна королівство (яке його король Лотар I перед смертю розділив між своїми синами: один отримав Італію, другий – Лотарингію, третій – Прованс)
  Славянские племена карта

2. Русь – могутня країна

Згодом влада зосереджується в руках київських князів. Не без поразок, але вони розширюють свої володіння і голосно заявляють світові про Русі.

Як видно з цієї та попередньої карті, в ті часи сучасні східні і південні регіони України не були заселені слов’янами. Вони були частиною Дикого Поля – Євразійської Степу. Постійного населення там не було. Хоч спроби колонізувати ці території робилися вже тоді, цьому заважали постійні набіги кочівників. Наші пращури заселили ці місця тільки в XIV-XV, коли вони увійшли до складу Великого князівства Литовського. Тоді там з’явилися козаки.

В цей час в Європі:

 • 1054 рік – розкол християнської церкви на православну і римо-католицьку;
 • 1066 рік – герцог Нормандії Вільгельм Завойовник вторгся в Англію і підпорядкував її своїй владі.
 • Карта Руси

3. Морська карта часів занепаду Галицько-Волинського князівства, 1375 рік

Великі розміри країни, зростання міст, бажання удільних князів самостійно правити в своїх князівствах і зростання їх економічної самостійності – все це сприяло розпаду країни. Ярослав Мудрий першим з князів відмовився посилати данину в Київ (тоді він правив у Новгороді). А першим князівством, яке відокремилося від Києва, стало Полоцьке. Поступово Київ втратив статус загальної столиці, Русь розпалася.

Ця карта часів занепаду Галицько-Волинського князівства, на якій територія сучасної України підписана як “Rossia” – грецька форма слова Русь. На схід від України знаходиться Allania (Аланія), а на сході – прапори Золотої Орди.

Цікава особливість морських карт – вони показували обриси берегів набагато точніше, ніж “наземні”. На наступних картах ви побачите вражаючі неточності в зображенні берега моря.

В цей час в Європі: 

 • 1375 рік – Маргарита датська стала королевою Данії. Вона зуміла об’єднати Данію, Норвегію та Швецію в єдину державу.
  Карта Чёрного моря

4. Морська карта 1550 року

Захід України підписано як Біла Русь, схід – Тартария.

Сучасна Херсонська та Запорізька області у західноєвропейців називалися Малої Тартарією – там кочувала Джамбайлуцкая Орда.

В цей час в Європі:

 • Шведський король Густав Васа підписав указ про заснування Гельсінкі
  портоплан 1550

 5. Україна кінця XVI століття

В ті часи українці жили в чотирьох різних країнах – Речі Посполитої, Угорщини, Московії і Кримського ханства, яке підпорядковувалося Османській Імперії.

В цей час в Європі:

 •  Реформація в Нідерландах і Швейцарії
 • Вісімдесятилітня війна за незалежність Нідерландів від Іспанії
  Украина конца 16 столетия

6. Генеральний опис України, 1649 рік

Зверніть увагу – “опис України”. Ніякої “Малоросії” тут немає.

Малоросія (Мала Русь) – це церковний термін, який виник в канцелярії Константинопольського патріарха. Хоч він і вживався в офіційних документах і навіть в титулі галицько-волинського князя Юрія II, але ніколи не був назвою всіх земель України або якоїсь конкретної їх частини – кордони “Малоросії” постійно змінювалися. Народ вважав за краще називати себе русинами, руськими, русняк, українцями.

В адміністративно-територіальному плані тодішня Україна ділилася на Подільське, Київське і Брацлавське воєводства.

На півдні і сході – як і раніше Дике Поле.

В цей час в Європі:

 •  закінчення Тридцятилітньої війни, яка так чи інакше торкнулася майже всі європейські країни. Війна почалася як протистояння між протестантами і католиками в Священної Римської Імперії, але стала війною проти панування династії Габсбургів.
  визнання незалежності Швейцарії
   

Генеральное описание Украины

7. Копія Генеральної карти України, 1681 рік

Повна назва – “Генеральна карта України або Подільського, Київського і Брацлавського воєводств, наново накреслена”. Що цікаво: на захід від Подільського воєводства знаходиться Русь, на північ від – Волинь, і вони не вказані частиною України. Це приклад того, про що ми писали на початку – назва “Україна” поширюється поступово.

Росія на карті підписана як “Велике князівство Московське”, хоча на той час уже офіційно змінила назву на “Русское царство”

В цей час в Європі:

 •  Франція приєднала Ельзас
  Генеральная карта Украины

8. Країна козаків або Україна, 1705 рік

Відмінний приклад “Малої Тартар” – сучасного півдня України. А трохи лівіше, на зеленому тлі, напис “Країна козаків або Україна”

В цей час в Європі:

 •  народився король Франції Людовик XV
  Малая тартария

9. Україна або козацька земля з сусідніми провінціями Валахії, Молдавії і Малої Татарії. 1720 рік

Автор Йоганн Баптист Гоманн зібрав всі відомі на той час дані про Україну і видав неперевершену карту. На ній зображені не тільки території України, а й місце Полтавської битви 1709 року, землі Задунайської Січі, яка перебувала під владою Туреччини, зазначено будівництво Перекопського валу.

Якщо порівнювати з сучасною Україною, то вона включає в себе Кримське ханство, зате втратила території на заході, півночі і північному заході.

В цей час в Європі:

 •  в Ірландії з’явився перший в світі яхт-клуб
  Украина или козацкая земля

10. Карта земель між Балтійським і Чорним морями, 1737 рік

Землі центральної України тут позначені як Червона Русь, а все, що південніше – землі козаків.

В ті часи Україна все ще залишається розділеною між Московією, Польщею, Угорщиною і Малої Тартарією (Кримом)

В цей час в Європі:

 •  в Белфасті заснували найстарішу з існуючих англомовних газет в світі – “The News Letter”.
  Земли между балтийским и черным морями

11. Карта країн і населення Європи, 1918 рік

Це етнографічна карта, що показує не кордони держав, а місця проживання народів. У 1918 році українці жили на куди більшій території, ніж зараз.

В цей час в Європі:

 •  початок Першої радянсько-фінської війни
 • закінчення Першої світової воєн
 • створення Королівства Югославія
  Карта старн и населения Европы Дитриха Шафера

12. Ще одна етнографічна карта Європи 1918 року
Этнографическая карта Европы 1918

13. Карта Української народної Республіки, 1918 рік

Цікаво, що на місці Білорусі написано “Білорусіні”, а на місці Росії – “Москалі”. Це зараз слово “москаль” вважається образливим, в ті часи воно було звичайним етнонімом (назвою народу), як француз або поляк. Українці тоді ще не дуже часто вживали назву “Росія”, не тільки в побуті, а на офіційному рівні, адже Руссю здавна вважали саме Україну (а у російських традиційно панував протилежний погляд – Росія = Русь).

Наприклад, тут можна скачати “Словник московсько-український” 1918 року видання.

Карта УНР 1918 года

14. Українська Держава за часів Гетьмана Павла Скоропадського, жовтень 1918 рік.

Можна розглянути кордону сучасних областей!
Карта цікава тим, що на ній одночасно позначені кордони держав (червоним) і території розселення українців (жовтим).

Західні регіони України ще входять до складу Австро-Угорщини (хоча в листопаді, на наступний місяць після друку карти, виникла ЗУНР), зате частина сучасної Білорусі (Берестейщина і Гомельщина) і РФ (Стародубщина і східна Слобожанщина) належали Україні. А етнічні українські території поширюються і далі, включаючи в себе Кубань (кубанські козаки – нащадки запорізьких).

У складі України позначений і Крим. Ще за часів Центральної Ради, в 1918 році, уряд створив Кримську Групу Армії УНР, яка очистила Крим від більшовиків і встановила контроль над Чорноморським флотом. Втім, Німеччину, яка була союзником УНР, це не влаштувало, і українські війська вийшли з Криму.

Гетьман Скоропадський розумів, що для України стратегічно важливо контролювати Крим, влаштував півострову економічну блокаду. Вона подіяла – представники кримського крайового уряду пішли на переговори про включення півострова до складу України. Але прихильники Росії в Криму все ж перемогли – півострів тоді так і не приєднався остаточно до України.

1918 Украинская Держава Скоропадского

Цю карту опублікував на своїй сторінці в Facebook історик Олексій Курінний. Він завдав на неї сучасні кордони України та межі сучасних областей. Подивитися карту у великій розмірі і з областями можна тут.

15. Карта УРСР, 1939 рік

Ще без західної України, Криму і Буджака (частини сучасної Одеської області), зате з частиною Придністров’я (сучасна Молдова).

В цей час в Європі:

 • договір про ненапад між Німеччиною і СРСР
 • початок Другої світової війни
 • “Зимова війна” між СРСР і Фінляндією
  карта УССР

16. Етнографічна карта України 1949 року

Навіть тоді значна частина кубанців ще вважала себе українцями.

В цей час в Європі:

 • створення прорадянської Угорської Народної Республіки
 • створення прорадянської Німецької Демократичної Республіки (Східної Німеччини)Этнографическая карта Украины 149 года

 

 

http://businessviews.com.ua