Економіка Суспільство

Україна здатна обійти величезну Індію на одному з найперспективніших ринків в світі – ринку створення програм.

У дитинстві наші батьки мріяли стати космонавтами або лікарями. Ми в 90-х – простими хлопцями на 600-х Мерседесах. Сучасні діти виросли на голлівудських фільмах і мріють стати супергероями, зірками, бізнесменами і програмістами.

 

Після розпаду СРСР незалежній Україні дісталося багато вузів з гарними викладачами з технічних спеціальностей. Поки вчитель з історії КПРС намагалися перефарбуватися в вчителів з історії України (а в деяких регіонах і не намагалися), технарі вчили українських студентів точних наук і показували невідомі більшості в 90-х комп’ютери. Тому Україна зараз хоч і не блищить на світовому ринку IT, але відчуває себе нормально: ми займаємо 33-тє місце в світі з експорту ICT (IT + телеком-послуги), знаходимося на 7-му місці в світі за ефективністю фрілансерів, 13 українських компаній потрапили в список топ-100 аутсорсеров світу.

 

Зараз програміст – одна з найпопулярніших професій в Україні, 10% наших випускників – IT-фахівці. У тому числі завдяки цьому Україна здатна перевершити в IT такого серйозного конкурента, як Індію.

объем рынка it в мире

Чому Індія – серйозний гравець в IT

В Індії великий IT-ринок, який можна порівняти за розмірами з ринками Іспанії, Італії, Австралії або Південній Кореї.

 

За вже згаданому показнику експорту ICT Індія на 4-му місці в світі.

экспорт ICT-услуг

 

Місце України з експорту ICT в світі

Але українці, в середньому, утворені краще, ніж жителі Індії
25% населення Індії неграмотні, а освіту інших 75% не така вже й погана – більше 80% учнів другого класу не вміють віднімати двозначні числа, тобто початкова школа Індії не справляється зі своїми функціями.

 

Замість школи освітою дітей займаються батьки – 76% з них витрачають рекордні для світу 12 годин на тиждень, допомагаючи своїм чадам з уроками. Українським же ВНЗ є з ким працювати – рівень грамотності у нас 99,7%.

 

В Індії багато випускників ВНЗ, але вони не готові до роботи

 

В Україні 402 ВНЗ готують технарів, а в Індії – 621, при цьому тільки 7% індійських випускників-інженерів повністю готові до роботи.

 

 

В Україні 402 ВНЗ готують технарів, а в Індії – 621, при цьому тільки 7% індійських випускників-інженерів повністю готові до роботи.

 

количество технических вузов в Украине и Индии

Індія активно втрачає фахівців на користь США

В цілому, позиції і українських, та індійських ВНЗ в світових рейтингах виглядають сумно – в ТОП -1000 42 університету з Індії і 5 – з України. Тому багато індійські студенти обирають освіту за кордоном – тільки в США на інженерів вчаться близько 150 000 студентів з Індії, а українських студентів за кордоном всього 27 000 чоловік.

 

Однак завдяки освіті і знання англійської, програмісти з Індії стають привабливими для американських компаній, в результаті чого країна постійно втрачає хороших фахівців. Але навіть не повернувшись додому, індієць, в разі необхідності, буде звертатися до підрядників з Індії, що сприяє розвитку національного IT-ринку.

 

На жаль, Україна теж активно втрачає айтішників: в 2016 році 80 тисяч українських програмістів виїхали з країни.

Українські IT-команди більш гнучкі і пунктуальні

Крім рівня освіти, велике значення мають культурні відмінності і бізнес-традиції наших країн. В Індії в компаніях прийнята жорстка ієрархія – молодші співробітники працюють за чіткими інструкціями і не вступають в суперечки з керівництвом, а менеджер не стане виконувати роботу, якщо її може виконати підлеглий – це загрожує авторитету. Крім того, індуси вважають, що європейці надто серйозно ставляться до поняття “вчасно” – у них не вважається непристойним трохи спізнитися.

У роботі з клієнтами і партнерами з Європи час на боці України і по-іншому – коли в Берліні 9 ранку, в Києві 10, а в Делі – вже майже обід. Близькість часових поясів – зручність для роботи.

Український IT-ринок зростає швидше індійського

Виручка індійських IT-компаній складає 160 мільярдів доларів на рік, тобто перевищує ВВП України. Наші компанії отримують лише 3 мільярди доларів виручки, але темп її приросту в 2 рази більше, ніж у індійських.

Здається дивним, але умови роботи в українських компаній кращі – в рейтингу легкості ведення бізнесу Doing Business Україна перебуває на 76-му місці, а Індія – на 100. Крім того, Україна, на відміну від Індії, традиційно входить в список 50 найбільш інноваційних економік світу.

Так, уяви собі, в світі є країни, в яких бізнес вести ще складніше, ніж в Україні. На жаль, ЗМІ часто формують викривлену картину світу – після новин часто створюється оманливе враження, що Україна – найгірша країна якщо не в світі, то в Європі вже точно.

Праця українського програміста схожа з працею українського шахтаря. Шахтар видобуває руду, яка відправляється для переплавки в інші країни, а ми отримуємо машини з Німеччини і трактори з США. Так і українські програмісти, які в основному працюють на аутсорс, виробляють цифрову руду – код, який в інших країнах перетворюється в додатки, які ми встановлюємо на комп’ютери і телефони.

Готових програм українці пишуть дуже мало. Порівняй з іншими країнами (блок software на графіку нижче – у України він займає невелику частку). Виходить, що IT- це ще одна галузь, в якій інші країни заробляють на українській сировині.

it-рынки по странам

Можна розглядати це як проблему, а можна як можливість для зростання. І Україна з огляду на темпи зростання індустрії, рівень освіченості і інші чинники, краще готова використовувати цю можливість, ніж індійці. Порівняй, наприклад, сайти найбільших банків Індії та України.

Втім, є індустрії, в яких Україна здатна не конкурувати з Індією, а допомагати їй: наприклад, в боротьбі з голодом.

http://businessviews.com.ua/