Економіка Політика

Україна залишається важливим маршрутом для експортних поставок російського газу в країни ЄС

Незважаючи на глибоку політичну кризу в стосунках Києва і Москви, яка триває з кінця 2013 року, Україна залишається важливим маршрутом для експортних поставок російського газу в країни ЄС. З січня по вересень поточного року оператор українських газопроводів – компанія «Укртрансгаз» – транспортувала в рамках чинного транзитного контракту з «Газпромом» рекордний обсяг палива – 62,218 млрд куб. м.

Це максимальний показник транзиту за січень-серпень з 2011 року, і він на 23,4% більший, ніж в аналогічний період 2016-го. Також цей обсяг перевищує транспортування російського газу за підсумком 2014 роrу (62,197 млрд куб. м), коли «Газпром» у розпал загострення українсько-російських відносин прагнув заблокувати реверсні поставки газу з європейських країн для потреб України.

 
Транзитний максимум: Україна все ще дуже потрібна 	«Газпрому»

Реверс із ЄС здійснюється за схемою заміщення: «Укртрансгаз» відбирає узгоджені з європейськими компаніями обсяги газу за рахунок їхніх закупівель у «Газпрому», які йдуть транзитом через українську ГТС.

За рахунок діючих до 2019 року транзитних домовленостей «Газпрому» з НАК «Нафтогаз України», підписаних в 2009 році, російська корпорація має можливість виконувати умови довгострокових контрактів з компаніями в країнах ЄС, які забезпечують їй стабільну валютну виручку. Функції з технічного забезпечення надійності транзиту в цих домовленостях покладені на «Укртрансгаз», профільна діяльність якого пов’язана з обслуговуванням газотранспортної інфраструктури – газопроводів і підземних газосховищ.

Обсяги поставок газу Газпромом зростають. За даними Федеральної митної служби Росії, доходи «Газпрому» від експорту газу зростають: у січні – червні 2017-го вони збільшилися на 19,5% у порівнянні з аналогічним торішнім періодом і склали $17,89 млрд. За цей же звітний період «Газпром» збільшив експорт газу до країн далекого зарубіжжя на 9,7%, до 85,9 млрд куб. м, а до країн ближнього зарубіжжя – на 4,1%, до 17,7 млрд куб. м. У цій статистиці немає України, яка з листопада 2015 року закупівель у «Газпрому» не здійснює.

Чому зросли обсяги транзиту? Після 2019 року, коли закінчується термін дії транзитного договору з «Нафтогазом», «Газпром» планує відмовитися від співпраці з Україною. Але зараз російська компанія активно користується послугами «Укртрансгазу» для нарощування поставок у ЄС. Результат такої співпраці дозволяє фіксувати рекорди обом сторонам. Якщо «Укртрансгаз» засвідчив значне зростання обсягів російського транзиту, то «Газпром» – збільшення експорту в Євросоюз. З 1 по 15 серпня цей показник для російської компанії збільшився на 12%, в порівнянні з аналогічним періодом минулого року. А 24 серпня «Газпром» встановив новий добовий рекорд обсягу поставок для серпня в далеке зарубіжжя – 590,3 млн куб. м.

При цьому було збільшене завантаження двох експортних маршрутів: українців як основного (через Словаччину) і альтернативного – через газопровід OPAL, який приймає на території Німеччини газ з «Північного потоку».
2 серпня, після піврічної заборони, «Газпром» знову отримав доступ до 40% потужностей OPAL для експорту газу в Європу. У цей день Верховний суд ЄС скасував заборону на проведення нових аукціонів «Газпрому» на потужності цього газопроводу. Забезпечувальні заходи були прийняті на вимогу польської компанії PGNiG 23 грудня 2016 року. Тоді Польща оскаржила рішення Єврокомісії скоротити зарезервовані потужності OPAL з 50% до 10%, що збільшувало можливості «Газпрому» з прокачування газу через «Північний потік».

Транзитний максимум: Україна все ще дуже потрібна 	«Газпрому»

Навіщо це «Газпрому»? «Можливо, «Газпром» не хоче допускати демонстративного зниження транзиту через Україну напередодні технічних робіт на «Північному потоці», тому що в момент цих робіт українська сторона може відмовитися знову нарощувати експорт», – припускають автори серпневого моніторингу світового газового ринку, підготовленого Енергетичним центром московської бізнес-школи «Сколково», яку фінансує уряд Росії (моніторинг був опублікований минулої п’ятниці).

Газопровід «Північний потік» в обхід України було введено в експлуатацію у листопаді 2011 року. Планові десятиденні технічні роботи на цьому маршруті «Газпром» останні два роки проводив у середині серпня, зупиняючи для цього транспортування газу. У поточному році технічні роботи перенесені на середину вересня. «Все це говорить на користь того, що «Газпром» хоче максимізувати експорт напередодні опалювального сезону і в період закачування газу в ПСГ», – відзначають аналітики «Сколково».

Судячи з тенденції, що намітилася, «Газпром» зацікавлений нарощувати транзит через Україну, щоб збільшити доходи від експорту за підсумками 2017 року.

У 2016 році «Газпром» експортував до Європи і Туреччини 179,3 млрд куб. м газу, що стало історичним рекордом. Але це не допомогло компанії, і чиста виручка від продажу газу в Європу та інші країни знизилася тоді на 25,5 млрд руб.($430 млн), Або на 1%, в порівнянні з 2015 роком, склавши 2,1 трлн руб($35 млрд). У «Газпромі» це пояснили зниженням середніх цін, виражених в рублях (включаючи акциз і митні збори), на 22%, що було частково компенсовано збільшенням реалізованих обсягів газу в натуральному вираженні на 24%, або 43,9 млрд куб. м.

 

https://mind.kiev.ua