Важливе Економіка

Україна – великий експортер з нерозвиненими можливостями

Навіть одна з найперспективніших галузей економіки – аграрна – не може забезпечити виробництво продукту, який приносив би прибуток. Тому що сировинна економіка не передбачає інновацій.

Аграрна промисловість України на піку. Але в цей вдалий момент для галузі вона може включити до складу свої досягнення хіба що виробництво і експорт величезної кількості сировини, хоча аграрії могли б пишатися тим, що годують світ українським хлібом, а не зерном.
Всі товари-лідери нашого експорту в АПК, крім соняшникової олії, – це сировина.
Експортуючи сировину в більш розвинені країни, ми допомагаємо їм процвітати – вони переробляють нашу сировину в готові продукти і продають їх вже значно дорожче. Виходить, що Україна віддає свої ресурси, щоб на них заробляли інші країни?

 На інфографіці нижче показані обсяги експорту та доходи від експорту. Зверніть увагу, що дохід від експорту соняшникової олії вище, ніж від експорту зернових, хоча зернових ми продаємо більше. Це саме тому, що зернові – сировина, а масло – готовий продукт, і коштує дорожче.

экспорт и доходы от экспорта
 

Приклад борошна: її експорт зростає вже 4 роки поспіль

З 2016-му ми зробили 2,1 млн тонн борошна, а на експорт продали всього лише 371 тисяча тонн, заробивши на цьому $ 75 млн. При тому що ця 371 тисяча тонн – хороший показник для України, за 4 роки він виріс в два рази .
 Экспорт муки из Украины

 
Зростання експорту трапився завдяки виходу на нові ринки

Йдеться про ринок Азії: Китаю, КНДР і Південної Кореї. В 2016-му частка цього регіону склала 33%. Другими за темпами зростання поставок стали країни Близького Сходу: Ізраїль, Палестина, ОАЕ, Ірак. Частка цього регіону зросла до 23%. Африка зараз посідає третє місце – 16% від усього експорту українського борошна.

 
Ми суттєво скоротили поставки в країни колишнього СРСР: якщо в 2010 році на них припадало близько 60%, то в 2016-му тільки 10%. Основними торговими партнерами в цьому регіоні залишаються Молдова і Грузія.
 Главные регионы сбыта укр муки

 
Але навіть серйозне зростання експорту не допомогло Україні стати помітним експортером борошна

Незважаючи на ці успіхи, в глобальному масштабі результати несуттєві. Тільки уяви – світовий ринок борошна становить приблизно 14 млн тонн або $ 4,6 млрд.
 Мировой рынок муки

 
Хоча потенціал для зростання є

Як ми писали вище, експорт борошна зростає з кожним роком і за перше півріччя 2017 року він збільшився на 21% в порівнянні з цим же періодом 2016- го. З такими темпами до 2020-го ми можемо збільшити обсяг експорту до $ 200 млн.
 Потенциал экспорта муки из Украины

Потенціал експорту борошна з України

Чому ж Україна експортує так мало дорожчий борошна?

Україна експортує мало борошна через орієнтацію на внутрішній ринок
Ще з радянських часів виробництво борошна було заточене на забезпечення потреб внутрішнього ринку. В сьогоднішніх капіталістичних умовах це згубно – справа в тому, що український ринок борошна дуже обмежений: на ньому мало споживачів, у цих споживачів мало грошей. Та ще й держава до недавнього часу контролював максимальну ціну. Тому виробникам важливо шукати ринки збуту за межами України.

Хоча її вигідніше експортувати, ніж продавати в Україні

У 2016 році експортна ціна за тонну борошна вищого сорту була на $ 13 вище ціни внутрішнього ринку.
 Экспортные цены выше внутренних

Експортні ціни вищі за внутрішні

 
Потужності для переробки зерна в борошно є, але вони мало завантажені
Українські борошномельні підприємства можуть перемолоти 6-7 млн ​​тонн зерна в рік. Але цю потужність ми використовуємо лише на третину – виробництво борошна складає 2,1 млн тонн.
 Перерабатывающие мощности

 
Устаткування в галузі дуже старе

Сьогодні більше 95% підприємств галузі використовують старе обладнання – його велика частина була проведена до 1988 року.
 Мукомольные заводы в Украине устаревшие

 
Якість і асортимент український борошна гірше, ніж у конкурентів

Коли ти робиш щось для зовнішнього споживача, потрібно адаптувати свій товар під його вимоги. Це і питання якості, і упаковки з маркуванням, і купа інших.
 
Забезпечити гідну якість із застарілим обладнанням можна. Асортимент в Україні теж біднішими. Європейці проводять борошно для виробництва хліба, макаронів, піци, крекерів, млинців і так далі. Вони також пропонують різноманітні мікси і екзотичні види борошна, на кшталт безглютенової, органічної, з полби та інші. А вибір борошна в українських супермаркетах набагато скромніше. Ось і виходить, що ціна на українське борошно найнижча серед країн з порівнянними обсягами експорту.

Якщо так справи йдуть в агросфері, завдяки якій Україна відома у всьому світі, і яка приносить країні майже 12% ВВП (1-е місце серед галузей за вкладом у ВВП), то не варто дивуватися тому, що Україна не виробляє машини, а тільки кабелі для них.

 

http://businessviews.com.ua