Цей день в історії

Укладання Берестейської унії

Після розколу християнства у 1054 році на західну католицьку і східну православну церкви гостро постала потреба в Унії. 

Почин Берестейській Унії дав Ватикан, який здавна намагався поширити свій вплив на східнослов’янські народи і активно підтримував політику польських феодалів щодо України та Білорусі. У підготовці унії чималу роль відігравали і єзуїти, яких у 60-х роках XVI століття для боротьби з протестантами покликали в Польщу польські католицькі єпископи. Саму ідею унії підтримувала ще й верхівка українського духовенства та світських феодалів, що прагнули добитися однакового політичного становища з польськими магнатами.

У 1590 році частина православних єпископів вступила в таємні переговори з польським королем Сигізмундом III, висловивши бажання приєднатися до католицької церкви. У 1595 році єпископи Луцький Кирило Терлецький і Володимирський Іпатій Потій після видання королем універсалу, в якому він сповіщав про перехід православних єпископів до унії, вирушили до Риму, представили 33 статті Унії, скомпонованих на підставі умов Флорентійської Унії, 23 грудня 1595 в Римі. Святкове проголошення самої унії планувалося у жовтні 1596 в Бересті.

6 жовтня 1596 року король Сигізмунд III Ваза і київський митрополит Михайло Рогоза за дорученням Папи Климентія VIII скликали в Бересті в церкві святого Миколая церковний собор для офіційного проголошення унії. Але майже одразу собор розколовся на два окремі — православний і уніатський: від Унії під тиском князя Костянтина Острозького відступили львівський і перемиський єпископи. Вони під проводом протосинкела Никифора відбули окремий синод у Бересті. Власне Акт про унію був прийнятий 9 жовтня 1596 года на Соборі, на якому були присутні митрополит Київський Михайло Рогоза, єпископ Луцький, Володимиро-Волинський, Полоцький, Пінський і Холмський, а також папські та королівські посли і ряд західноукраїнських єпископів. Згідно складеної соборної грамоти, єпископи перечислених православних єпархій визнавали своїм главою Папу Римського, приймали римо-католицьку догматику, але зберігали богослужіння візантійського обряду церковнослов’янською мовою.

На Закарпатті т. зв. Ужгородську Унію уклали в 1646 спершу 63 священики, а в 1652 прийняло її все західне Закарпаття. Перемиська єпархія прийняла Унію в 1692, Львівська — в 1700, Луцька — у 1702, Львівська Ставропіґія — лише в 1708. В 1716—21 роках перейшла на Унію і Мармарощина.

Цей день в історії