Eros Pista

Три ключові аспекти конфлікту навколо єврономерів

Тиждень тому Україною прокотилася хвиля протестів. Власники авто з іноземною реєстрацією залишилися невдоволеними новими правилами розмитнення посилення відповідальності за порушення правил ввезення авто в Україну.

Що демонструє ця ситуація з економічної точки зору? Коментар директорки з політико-економічних досліджень Kyiv School of Economics Ілона Сологуб.

  1. Компроміс. Компроміс означає, що обидві сторони поступаються в чомусь одна одній, і жодна не отримує повністю те, що хотіла. Ухвалений закон, який знижує рівень оподаткування вживаних авто і дає можливість водіям авто на єврономерах офіційно стати їхніми власниками, є прийнятним компромісом. Тому протести “євробляхарі”» з перекриттям доріг виглядають дивно.
  2. Відповідальність. У детальному обговоренні цього питання прозвучала думка, що значне зростання кількості авто на єврономерах в останні три роки (адже раніше вони концентрувалися переважно на Закарпатті) пов’язане з послабленням контролю на дорогах у зв’язку з реформуванням поліції. Якщо це так, то виходить, що власники авто на єврономерах скористалися слабкістю держави для того, щоб обійти закон. Це безвідповідально. Так само безвіповідальною та інфантильною є позиція “чиновники/депутати порушують закон, то чому мені не можна?” Відповідальна позиція – “я дотримуюсь закону та контролюю, щоб чиновники/депутати також дотримувались його”. А якщо закон потрібно змінити, це можна робити цивілізованими методами.
  3. Зовнішні ефекти (екстерналії). Автомобілі забруднюють повітря, від чого страждають не лише власники авто, але й суспільство в цілому. Отже, держава повинна втрутитися та створити стимули до зниження забруднення – зокрема, оскільки старі авто більше забруднюють повітря, ніж нові, логічно оподатковувати старіші авто за вищою ставкою. Подібні регулювання існують у багатьох країнах, а деякі країни Європи взагалі планують за 10-15 років повністю перейти на електромобілі. Зрозуміло, що це не буде безкоштовно. Але збереження природи потребує інвестицій та зусиль – адже не є безкоштовними, наприклад, встановлення очисних споруд, переробка сміття, висаджування дерев. Проте кожен із нас хоче дихати чистим повітрям та купатися в чистій річці.

VoxUkraine