Цей день в історії

Триста спартанців

В ході Греко-перської війни 9 серпня 480 року до н. е. триста спартанців на чолі з царем Леонідом ціною власного життя закрили військам перського царя Ксеркса І прохід через Фермопільську ущелину, проте зазнали поразки, що відкрило персам шлях до завоювання континентальної Греції.
 
У499 році до н. е. грецькі міста Іонії (поблизу сучасного Ізміра, Туреччина) підняли повстання проти Перської імперії, в ході якого спалили столицю сатрапії місто Сарди. Повсталим допомагали грецькі міста Афіни і Еретрія, що викликало гнів імператора Дарія, який після завоювання Фракії в 492 році до н. е. зажадав від грецьких полісів скласти зброю і визнати верховенство Персії, як це зробила під загрозою завоювання Македонія. Усвідомлюючи небезпеку, всі вони, крім Спарти, Еретрії і Афін, прийняли принизливу вимогу.
У 490 році до н. е. для підкорення Афін були направлені перські війська і флот, які повністю зруйнували Еретрію, проте зазнали поразки у Марафонській битві. Незважаючи на загальну невдачу походу, перси не вважали себе переможеними, проте подальшій їх експансії завадило повстання в Єгипті. Тим часом Дарій помер і його спадкоємець Ксеркс зібрав величезні флот і армію, яку в 481 році до н. е. частково переправив у Європу понтонним мостом, збудованим через протоку Дарданели біля Геллеспонта.
Не маючи достатньої сил для захисту, в Корінфі грецькі міста підписали угоду про припинення міжусобних війн і під керівництво афінського стратега Фемістокла прийняли рішення зупинити військо Ксеркса біля Фермопільскої ущелини, яка лежала на шляху персів до Південної Греції, одночасно блокуючи кораблями їх можливу спробу висадитись поблизу Афін з моря.

Афінський політик і стратег Фемістокл (бл. 524 — бл. 459 до н. е.). Музей античної історії в Остії, Рим

Афінський політик і стратег Фемістокл (бл. 524 — бл. 459 до н. е.). Музей античної історії в Остії, Рим
Для протистояння 200-тисячній перській армії греки змогли виставити не більше 8 тисяч воїнів, які 7 серпня 480 року до н. е. під керівництвом спартанського царя Леоніда дали авангарду Ксеркса перший бій і протягом двох днів утримували Фермопільську ущелину. У ніч третього дня завдяки зраді місцевого жителя Ефіальта, який показав таємний обхід, 20 тисяч персів зайшли грекам в тил.
Розуміючи безнадійність ситуації, Леонід наказав військам інших міст розійтись, залишившись із загоном близько 500 спартанців, феспійців та фіванців. 9 серпня 480 року до н. е. вони вступили в нерівний відчайдушний бій і зазнали поразки – зраджені фіванцями, загинули цар Леонід і решта його воїнів, два брати Ксеркса, а загалом у битві при Фермопілах загинуло близько 4 тисяч греків і 20 тисяч персів. За наказом Ксеркса тіло Леоніда було обезголовлене і насаджене на палю; його останки були перепоховані з почестями в Спарті лише через 40 років. У 2011 році на місці битви був встановлений монумент царю Леоніду і 300 спартанцям, а також пам’ятник на честь загиблих разом з ними феспійцям.
Після перемоги під Фермопілами перси захопили Беотію, Афіни, проте 28 вересня 480 року до н. е. зазнали нищівної поразки у морській битві при Саламіні, а після знищення практично все війська Ксеркса, що розмістилось на материковій Греції в битві при Платеях у вересні наступного року, греки розпочали звільнення своїх міст в Малій Азії і на островах Егейського моря, захоплених ще за Кіра і Дарія Великих.
Цей день в історії:http://www.jnsm.com.ua