Економіка Суспільство

Третину грошей ми віддаємо державі, і таке високе податкове навантаження — одна з причин бідності України

Третину грошей ми віддаємо державі, і таке високе податкове навантаження — одна з причин бідності України. Коли воно було меншим, зарплата українців зростала швидше, ніж зараз, пише BusinessViews

Податкові лідери України: ПДВ, податок на доходи та ЄСВ.

Серед усіх податкових надходжень найбільшу частку має податок на додану вартість, який ми сплачуємо кожного разу, коли щось купуємо. Надходження від ПДВ становлять майже третину від усіх грошей, які сплачуються як податки. Грузинський реформатор Каха Бендукідзе говорив, що хотів скасувати в Грузії цей податок, але розумів, що це просто нереально, бо тоді бюджет залишиться без дуже великої частини доходів.

які податки ми сплачуємо та скільки

На другому місці — податок на доходи фізичних осіб, який сплачує кожен, отримавши зарплату чи інший дохід. А також єдиний соціальний внесок — відрахування на пенсію чи на компенсацію при нещасному випадку на роботі. Так, ми знаємо, що формально ЄСВ не є податком, він навіть регулюється не податковим кодексом, а окремим законом. Але для пересічної людини це не має значення — бо ми ж все одно віддаємо ці кошти державі.

Кожну третю гривню ти віддаєш державі як податки

Питання, про яке так чи інакше задумується мало не кожен українець, але відповідь на яке знають одиниці: як багато наших грошей ми віддаємо державі у вигляді податків?

Щоб відповісти на це питання, недостатньо просто поглянути у документи про зарплату, бо ми також кожного дня платимо ПДВ, багато людей платять акцизи — на алкоголь, цигарки чи бензин. Також існують і інші податкові платежі.

Ну так от, ми платимо державі 34% ВВП. Це означає, що третину від створеної тобою доданої вартості ти віддаєш державі.  

чи багато податків ми платимо

Раніше було менше

Податкове законодавство та доходи українців постійно змінюються, тому змінюється і податкове навантаження — частка податків у наших доходах. У 2000 році українці віддавали держві менше — 25% ВВП.

Але чи відчували це українці? Якщо і відчували, то опосередковано. Податки — це такі платежі, які складно відчути. Ми можемо помітити, що стали багатшими чи біднішими, але навіть якщо такі зміни матеріального стану пов’язані зі змінами податкового навантаження, зрозуміти це без спеціальних підрахунків складно. Податки непомітні, їх неможливо відчути, потрібно лише рахувати.

Але підрахунки показують, що податкове навантаження безпосередньо впливає на зарплату українців — на те, як вона збільшилась чи зменшилась. На графіці чітко видно цей вплив — постійне збільшення податкового навантаження призводить до падіння темпів зростання зарплати.

ставки податків в Україні

Високі податки занадто дорого коштують Україні

Чому високі податки так вплинули на нашу зарплату і, фактично, зменшили статки громадян?

Існує багато людей, які підтримують ідею зростання податків, бо це позитивно вплине на економіку (і на наші зарплати також). Теоретично, збільшення податкових надходжень дійсно могло б дати державі більше можливостей для інвестицій та створення нових робочих місць. Але це справедливо лише для тих держав, де низький рівень корупції, висока якість державного управління та висока політична відповідальність населення. Це країни, де уряд працює ефективно, корупція не відмиває кошти і громадяни контролюють витрати уряду. А в Україні ситуація протилежна. Тому для України зростання податкового навантаження спричиняє падіння рівня життя.

Не так вже й багато країн світу можуть дозволити собі високі податки без ризику зменшити статки громадян. А Україні високі податки обходяться занадто дорого: ціна — падіння доходів українців.

Як ти можеш дізнатися, скільки і за що платиш державі? Щоб зробити податки зрозумілими та прозорими, ми підготували довідник про податки, який пояснює їх повністю за допомогою інфографіки. Завантажуй сам, поділись у соцмережах та покажи його знайомим, щоб усі українці краще навчилися рахувати власні гроші. Графіки, використані у цій статті, взято саме з нашого довідника.